Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Każdy rodzic potrzebuje czasem coś załatwić, a co za tym idzie, gdzieś wyjść. Niekiedy jednak dziecko nie może (lub nie powinno z nim iść). Wtedy pojawia się problem - czy można zostawić dziecko samo w domu? Kiedy i na jakich zasadach można zostawić dziecko bez nadzoru osoby dorosłej? Odpowiadamy na pytania zgodnie z obowiązującym prawem.
Dokumentem regulującym sprawę opieki nad dziećmi jest Art. 106 ustawy z 20 maja 1971 r. Jest to Kodeks wykroczeń, a wspomniany artykuł brzmi następująco:
kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny lub karze nagany.
Zgodnie z powyższym, nie wolno zostawić bez opieki dziecka, które ma mniej niż siedem lat. Ale Kodeks Cywilny w art. 12 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. (art. 426) stanowi, że:
Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.
Z tego można wnioskować, że dziecko może zostać samo w domu mając 13 lat. To kiedy można zostawić pociechę samą w domu? W skrócie wygląda to następująco:
Zostawiając dziecko w domu trzeba wziąć pod uwagę zarówno wiek, jak i dojrzałość emocjonalną oraz ogólny rozwój dziecka. Oprócz tego, trzeba zadbać o to, aby pociecha wiedziała następujące rzeczy:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o dzieciach i dla dzieci. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.