Dziecko samo w domu według prawa. Od jakiego wieku może zostać bez opieki? Wyjaśniamy zawiłości

Dziecko samo może zostać w domu według prawa polskiego dopiero po osiągnięciu określonego wieku. Ile lat musi mieć pociecha, aby nie potrzebować nadzoru? Wyjaśniamy.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wystarczyła chwila nieuwagi. 5-latka sama wyszła na ulicę

Każdy rodzic potrzebuje czasem coś załatwić, a co za tym idzie, gdzieś wyjść. Niekiedy jednak dziecko nie może (lub nie powinno z nim iść). Wtedy pojawia się problem - czy można zostawić dziecko samo w domu? Kiedy i na jakich zasadach można zostawić dziecko bez nadzoru osoby dorosłej? Odpowiadamy na pytania zgodnie z obowiązującym prawem.

Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Ważny temat przed wakacjamiKiedy dziecko może zostać samo w domu? Ważny temat przed wakacjami

Dziecko samo w domu może zostać pod pewnymi warunkami. Oto co mówi polskie prawo

Dokumentem regulującym sprawę opieki nad dziećmi jest Art. 106 ustawy z 20 maja 1971 r. Jest to Kodeks wykroczeń, a wspomniany artykuł brzmi następująco:

kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny lub karze nagany.

Zgodnie z powyższym, nie wolno zostawić bez opieki dziecka, które ma mniej niż siedem lat. Ale Kodeks Cywilny w art. 12 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. (art. 426) stanowi, że:

Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.

Z tego można wnioskować, że dziecko może zostać samo w domu mając 13 lat. To kiedy można zostawić pociechę samą w domu? W skrócie wygląda to następująco:

  • dzieci w wieku poniżej siedmiu lat - musi być pod opieką osoby dorosłej,
  • w pełni sprawne w wieku siedmiu lat lub więcej - musi być pod opieką osoby, która ma skończone przynajmniej 10 lat i również jest w pełni sprawna.

Od jakiego wieku dziecko samo w domu?Od kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Dziecko samo w domu powinno być przygotowane do tego. O te sprawy musisz zadbać

Zostawiając dziecko w domu trzeba wziąć pod uwagę zarówno wiek, jak i dojrzałość emocjonalną oraz ogólny rozwój dziecka. Oprócz tego, trzeba zadbać o to, aby pociecha wiedziała następujące rzeczy:

  • jak długo będzie bez opieki,
  • co może (a czego nie) robić  pod nieobecność dorosłych,
  • co ma robić w razie wypadku,
  • jak zaalarmować otoczenie o wypadku (numery telefonów, aplikacje).

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o dzieciach i dla dzieci. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: