Nowe święto państwowe w czerwcu. Czy jest to dzień wolny od szkoły?

W kalendarzu świąt państwowych, jeszcze w tym roku ma pojawić się Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Ten szczególny dzień zaplanowano na 20 czerwca, jednak co ważne - nie pozostanie on wolny od szkoły i pracy.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy w sprawie ustanowienia nowego święta państwowego - Narodowego Dnia Powstań Śląskich, które miałoby przypadać na 20 czerwca. W czwartek odbyło się głosowanie. Niestety, ku ogromnemu rozczarowaniu wszystkich uczniów i osób pracujących, nie będzie to dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych.

Zobacz wideo Co gwiazdy robią podczas wolnego w domach?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowe święto państwowe. Ważna data, o której trzeba pamiętać

Ustanowienie dnia przypominającego wszystkim Polakom o zrywach niepodległościowych, jakim były powstania śląskie - doczekało się w końcu odpowiedniego upamiętnienia. Dzień 20 czerwca jest datą -symbolem nie tylko dla mieszańców Śląska, ale całego kraju - o czym w swoim przemówieniu przypomniał Andrzej Duda.

To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej - ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej. Dlatego właśnie to ten dzień, 20 czerwca, został wybrany jako ten, który - mam nadzieję - wkrótce zostanie ustanowiony przez polski parlament Narodowym Dniem Powstań Śląskich

- wspomniał Prezydent w swoim przemówieniu w obecności przedstawicieli instytucji województwa śląskiego i opolskiego podpisał uroczyście dokumenty kierujące do Sejmu RP projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

Co ważne, Sejm poparł ustawę, za którą głosowało w czwartek 436 posłów, przeciw było 4, od głosu wstrzymało się 12.

To święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i czcić powstańców, którzy wywalczyli przyłączenie Śląska do odradzającego się po latach niewoli kraju. 

Święto państwo nie oznacza wolnego od pracy i szkoły

Święto państwowe nie zawsze jest dniem wolnym od pracy i odwrotnie. Katalog dni wolnych od pracy określa ustawa o dniach wolnych od pracy. Zgodnie z aktem prawnym, dniami wolnymi od pracy są tylko trzy święta państwowe: 1 maja, 3 maja oraz 11 listopada.

Aktualny wykaz świąt państwowych i narodowych

Świąt państwowych, które nie zawsze są wolne od pracy i szkoły mamy naprawdę sporo. Do tej listy, już niedługo powinno zostać święto upamiętniające powstania śląskie. Aktualnie wykaz świąt narodowych wygląda następująco:

 • 19 lutego – Dzień Nauki Polskiej,
 • 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych",
 • 24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką,
 • 14 kwietnia – Święto Chrztu Polski,
 • 1 maja – święto państwowe, nieformalnie nazywane Świętem Pracy,
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • 8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa,
 • 12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej,
 • 1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego,
 • 31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności,
 • 19 października – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych,
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
 • 27 grudnia – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Święta uchylone, czyli relikty minionej epoki

Jako ciekawostkę warto dodać, że w kalendarzu świąt państwowych mieliśmy jeszcze dwa inne święta, jako pozostałości po latach PRLu – aktualnie uchylone.

 • 9 maja – Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności (ustanowione w 1945, zniesione z dniem 7 maja 2015),
 • 22 lipca – Narodowe Święto Odrodzenia Polski (ustanowione w 1945, zniesione z dniem 28 kwietnia 1990).

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA