Nie tak łatwo zostać chrzestnym. Kościół stawia warunki, najważniejsze zostają niezmienione

W obecnych czasach rodzice coraz rzadziej decydują się na ochrzczenie dzieci. Liczba osób uczęszczających na msze również spada. Sprawia to, że znalezienie rodziców chrzestnych jest bardzo trudnym zadaniem. Nawet w kręgu najbliższej rodziny często niełatwo znaleźć osobę, która spełnia wszystkie warunki wymagane przez Kościół.

Chrzest to pierwszy sakrament w życiu chrześcijanina. Jest to wydarzenie, podczas którego człowiek zostaje włączony w tajemnicę paschalną, a zarazem zostaje obmyty z grzechu pierworodnego. Kodeks Kanoniczny głosi, że "przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki. Dopuszcza się bądź tylko jednego ojca chrzestnego lub jedną matkę chrzestną, bądź też i ojca, i matkę chrzestnych."

Zobacz wideo Czy komunie i wesela są zagrożone? Komentuje dr Paweł Grzesiowski

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać rodzicem chrzestnym?

Z punktu widzenia Kościoła rzymskokatolickiego, rodzicem chrzestnym może zostać ta osoba, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • jest wierząca,
  • przystąpiła do chrztu, komunii i bierzmowania.

Ponadto kancelaria parafialna kościoła może wymagać od rodzica chrzestnego zaświadczenia o tym, że jest praktykującym katolikiem. Jednym z jego najważniejszych zadań ma być bowiem współuczestniczenie w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej.

Kościół. Msza święta (zdjęcie ilustracyjne)Chrzest jako sakrament pójdzie w zapomnienie? "Rodzina naciska, dla mnie bezsens"

Tradycja wybierania rodziców chrzestnych trwa w najlepsze

Choć przepisy dotyczące wyboru rodziców chrzestnych cały czas się modyfikują, kluczowe kwestie nie uległy zmianie. Niedozwolone jest zatem wybieranie np. rodziców tej samej płci, osób żyjących w związku niesakramentalnym (w konkubinacie, lub będących tylko po ślubie cywilnym), oraz niespełniających wymogów dotyczących "prowadzenia życia zgodnie z wiarą" (odpada więc, np. uczeń szkoły ponadpodstawowej, który nie uczęszcza na lekcje religii).

Ile zapłacić księdzu za chrzest? Temat budzi kontrowersje. 'Chcieliśmy dać 100 zł, ale ksiądz nie wziął'Ile zapłacić księdzu za chrzest? "Chcieliśmy dać 100 zł, ale ksiądz nie wziął"

eDziecko.pl jest dla Was i dla Was piszemy o życiu rodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: