"Sąsiadka wyciągała ze świadczeń ponad 4 tysiące złotych. Praca jej szkodzi"

Dodatkowe świadczenia oferowane przez państwo to temat, który budzi sporo emocji. Nasi czytelnicy nie kryją oburzenia związanego z faktem, że 500 plus nie spełnia swoich początkowych planów. Niektórzy rodzice zrezygnowali z pracy i żyją z zasiłków. - Każdy myślący rodzic, nie będzie miał dzieciaków, którym nie zapewni godnego życia i wykształcenia - tłumaczy rodzic pod postem na profilu facebook'owym Gazeta.pl.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

"Dzisiaj są świadczenia, ale jutro może ich nie być. Co wtedy?"

Nasi czytelnicy tłumaczą, że często spotykają się z sytuacjami, w których to rodzice, a przede wszystkim matki nie chodzą do pracy i żyją wyłącznie z dodatkowych świadczeń. Uważają, że to krzywdzące dla tych, którzy nie mają dzieci i płacą podatki na, chociażby 500 plus. 

Nikomu nie zazdroszczę, ale zastanawia mnie to, że nikt tu nie wspomina o szacunku dla ludzi, którzy na to ciężko pracują. Weźmy choćby tego ojca, który nie pracuje zawodowo i tylko liczy na zasiłki. Gdzie w tym wszystkim jest dobry wzorzec głowy rodziny, który ciężko pracuje na lepszy byt rodziny?
Sąsiadka wyciągała ze świadczeń ponad 4 tysiące złotych. Praca jej szkodzi.
500 plus jest potrzebne! Dzieci mają o wiele lepiej, niż kiedyś.
Każdy myślący rodzic, nie będzie miał dzieciaków, którym nie zapewni godnego życia i wykształcenia. Dzisiaj są świadczenia, ale jutro może ich nie być. Co wtedy?
W każdym normalnym kraju jest tzw. socjal. Co z tego ze ja nie dostawałam żadnego 500 plus ani nawet rodzinnego, bo dochód na osobę w rodzinie był przekroczony o jakieś kilka złotych. To znaczy, że inni nie mogą dostać? Uważam też, że powinno to trafić do rodzin, gdzie przynajmniej jedno z rodziców pracuje. I trzeba to udokumentować. Ponadto powinno być to raczej wypłacane w bonach, którymi nie można płacić za alkohol czy papierosy

- czytamy w komentarzach. 

"Świadczenie powinno być normalnie wliczane do dochodu"

Niedawno pisaliśmy o tym, że nasz coraz więcej rodziców uważa, że dodatkowe świadczenia nie do końca spełniają swoje początkowe założenia. Rodzina 500 plus miała poprawić sytuację polskich rodzin i zachęcić Polaków do powiększania rodziny. Tak się jednak nie stało. Pewien ojciec przyznał, że utworzyła się nowa grupa społeczna, wygodnie żyjąca z 500 plus i zasiłków. Jeden z naszych czytelników otwarcie wyznał, że nie zgadza się z tą tezą:

Nie, nic się nie utworzyło. Od zawsze były rodziny, w których nikt nie skalał się pracą i obecny był alkohol. Do tego przemoc, zaniedbania i życie z zasiłków. To nie zaczęło się z chwilą wprowadzenia 500 plus.

Mężczyzna zaznaczył, że rząd powinien wprowadzić pewne zmiany: 

Świadczenie powinno być normalnie wliczane do dochodu. Zawsze. Niezależnie, o co się ubiegamy. Czy o zasiłki, czy o kredyt, to powinno być wszechobecne.

Dodatkowe świadczenia dla polskich rodzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje liczne działania na rzecz młodych małżeństw oraz rodzin. Jednym z nich dodatkowe świadczenia rodzinne:

  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy,
  • program "Rodzina 500+",
  • program "Dobry Start",
  • program "Maluch+",
  • opieka nad dzieckiem w wieku do lat 3,
  • Karta Dużej Rodziny,
  • dodatek osłonowy,
  • zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
  • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
  • świadczenie rodzicielskie, do których prawo nabywa się w sposób określony w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych,
  • świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o:
Copyright © Agora SA