"Sąsiadka wyciągała ze świadczeń ponad 4 tysiące złotych. Praca jej szkodzi"

Dodatkowe świadczenia oferowane przez państwo to temat, który budzi sporo emocji. Nasi czytelnicy nie kryją oburzenia związanego z faktem, że 500 plus nie spełnia swoich początkowych planów. Niektórzy rodzice zrezygnowali z pracy i żyją z zasiłków. - Każdy myślący rodzic, nie będzie miał dzieciaków, którym nie zapewni godnego życia i wykształcenia - tłumaczy rodzic pod postem na profilu facebook'owym Gazeta.pl.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

"Dzisiaj są świadczenia, ale jutro może ich nie być. Co wtedy?"

Nasi czytelnicy tłumaczą, że często spotykają się z sytuacjami, w których to rodzice, a przede wszystkim matki nie chodzą do pracy i żyją wyłącznie z dodatkowych świadczeń. Uważają, że to krzywdzące dla tych, którzy nie mają dzieci i płacą podatki na, chociażby 500 plus. 

Nikomu nie zazdroszczę, ale zastanawia mnie to, że nikt tu nie wspomina o szacunku dla ludzi, którzy na to ciężko pracują. Weźmy choćby tego ojca, który nie pracuje zawodowo i tylko liczy na zasiłki. Gdzie w tym wszystkim jest dobry wzorzec głowy rodziny, który ciężko pracuje na lepszy byt rodziny?
Sąsiadka wyciągała ze świadczeń ponad 4 tysiące złotych. Praca jej szkodzi.
500 plus jest potrzebne! Dzieci mają o wiele lepiej, niż kiedyś.
Każdy myślący rodzic, nie będzie miał dzieciaków, którym nie zapewni godnego życia i wykształcenia. Dzisiaj są świadczenia, ale jutro może ich nie być. Co wtedy?
W każdym normalnym kraju jest tzw. socjal. Co z tego ze ja nie dostawałam żadnego 500 plus ani nawet rodzinnego, bo dochód na osobę w rodzinie był przekroczony o jakieś kilka złotych. To znaczy, że inni nie mogą dostać? Uważam też, że powinno to trafić do rodzin, gdzie przynajmniej jedno z rodziców pracuje. I trzeba to udokumentować. Ponadto powinno być to raczej wypłacane w bonach, którymi nie można płacić za alkohol czy papierosy

- czytamy w komentarzach. 

Rodziny kapitał opiekuńczy jest świadczeniem wypłacanym na drugie i kolejne dziecko.12 tys.na dziecko wkurza rodziców jedynaków. "Nie stać mnie na kolejne dziecko"

"Świadczenie powinno być normalnie wliczane do dochodu"

Niedawno pisaliśmy o tym, że nasz coraz więcej rodziców uważa, że dodatkowe świadczenia nie do końca spełniają swoje początkowe założenia. Rodzina 500 plus miała poprawić sytuację polskich rodzin i zachęcić Polaków do powiększania rodziny. Tak się jednak nie stało. Pewien ojciec przyznał, że utworzyła się nowa grupa społeczna, wygodnie żyjąca z 500 plus i zasiłków. Jeden z naszych czytelników otwarcie wyznał, że nie zgadza się z tą tezą:

Nie, nic się nie utworzyło. Od zawsze były rodziny, w których nikt nie skalał się pracą i obecny był alkohol. Do tego przemoc, zaniedbania i życie z zasiłków. To nie zaczęło się z chwilą wprowadzenia 500 plus.

Mężczyzna zaznaczył, że rząd powinien wprowadzić pewne zmiany: 

Świadczenie powinno być normalnie wliczane do dochodu. Zawsze. Niezależnie, o co się ubiegamy. Czy o zasiłki, czy o kredyt, to powinno być wszechobecne.

Matka czwórki dzieci zaskoczona cenami warzyw. Kwoty szokują. 'Łatwiej ubrać, niż wyżywić'Rodzic zaskoczony cenami warzyw. Kwoty szokują. "Łatwiej ubrać, niż wyżywić"

Dodatkowe świadczenia dla polskich rodzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje liczne działania na rzecz młodych małżeństw oraz rodzin. Jednym z nich dodatkowe świadczenia rodzinne:

 • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy,
 • program "Rodzina 500+",
 • program "Dobry Start",
 • program "Maluch+",
 • opieka nad dzieckiem w wieku do lat 3,
 • Karta Dużej Rodziny,
 • dodatek osłonowy,
 • zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
 • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
 • świadczenie rodzicielskie, do których prawo nabywa się w sposób określony w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych,
 • świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.

500 plus również dla Ukraińców. Chętnych nie brakuje500 plus również dla Ukraińców. Chętnych nie brakuje

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: