Zakazane imię na chrzcie. Kiedyś bardzo popularne, dziś traci na znaczeniu i wypada z rankingów

Wanda, bo o tym imieniu mowa, piękne słowiańskie imię. Dla wielu duchownych było utożsamiane z pogaństwem, toteż istniał niepisany zakaz nadawania tego imienia dziewczynkom na chrzcie. Stało się one popularne na przełomie XVIII i XIX wieku, w związku z romantyczną modą na średniowieczne klimaty. Obecnie należy do grupy imion nadawanych bardzo rzadko.

W naszej historii istnieje bardzo wiele imion, które z różnych przyczyn, przez pewien okres były zakazane dla wszystkich - jak np. nasza bohaterka Wanda, albo dla wybranej klasy społecznej - jak np. Maria. To imię było zarezerwowane jedynie dla wyższych warstw społecznych. Następnie przeżywały swój rozkwit, aby dziś znów spaść na dół w rankingu na najbardziej popularne imię dla dziewczynki.

Zobacz wideo Doda chciała mieć dziecko z Majdanem? "Byłabym w stanie się poświęcić"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wanda co nie chciała Niemca?

Wanda to imię żeńskie zapisane po raz pierwszy przez Wincentego Kadłubka, wcześniej nieznane. Według Kadłubka było to imię legendarnej władczyni Krakowa, córki Kraka - co to rzuciła się w odmęty rwącej rzeki, bo nie chciała wyjść za mąż za Niemca. Jako imię chrzestne do przełomu XVIII/XIX stulecia na obszarze Polski było zakazane, ponieważ wielu duchownych utożsamiano je z pogańską historią i wierzeniami, od których chciano się odciąć.

Imiona dla dziewczynekZakazane imię dla dziewczynek traci na znaczeniu. Niegdyś określano nim jedną kobietę

Stało się popularne w XIX wieku, w związku z romantyczną modą na średniowiecze. Moda na to imię powróciła także w II poł. XX wieku i początku XXI wieku (należy do 60 imion kobiecych najczęściej nadawanych w tym czasie). W 2004 imię Wanda nosiło 154 998 kobiet w Polsce - daje to 39. miejsce wśród imion kobiecych pod względem popularności. Dziś nadawane jest niezwykle rzadko.

'Świecka komunia' dzieli rodziców. 'Dzieci i tak odbębniają swoją rolę i czekają na prezenty'"Świecka komunia" dzieli rodziców. "Bez sensu zupełnie. Jak śluby solo w Japonii"

Wandy lubią wygodę i są niezwykle uparte

Kobiety noszące imię Wanda szczególnie cenią sobie dobrobyt i wygodę. Są uparte oraz zachowawcze. Są "zbieraczkami" - chętnie otaczają się zgromadzonymi przedmiotami, które gwarantują wysoki poziom życia. Lubią przebywać na łonie natury, są romantyczkami, które nigdy nie idą na kompromis. Często bywa tak, że Wanda trzyma się zawodowych czy też rodzinnych obowiązków - choć naprawdę, w głębi duszy, tęskni za życiem lekkim i barwnym, niczym kolorowy ptak. Ale gdy przychodzi wybierać, Wandy się nie wahają, i wybierają tę drogę przez życie, która jest trudniejsza i bardziej ambitna. Są wspaniałymi żonami i dobrymi matkami - mają silny instynkt opiekuńczy.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: