Ile dać na komunię 2022? Ile najczęściej wręczają rodzice chrzestni? Górna granica to 1500 zł

Ile dać na komunię 2022? Sezon komunijny trwa w najlepsze. Wiele osób zastanawia się nad kwotą, która byłaby odpowiednia jako prezent. Dużo zależy od charakteru relacji z dzieckiem i jego bliskimi.

Ile dać na komunię 2022?

Ile dać na komunię w 2022 roku? Właśnie takie pytanie zawsze w maju stawiają sobie chrzestni, rodzina i znajomi, którzy zostali zaproszeni na uroczystość przyjęcia Eucharystii przez dziecko i późniejsze przyjęcie z tej okazji. Co brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wysokości kwoty, która znajdzie się w kopercie? 

Przede wszystkim ważny jest tu rodzaj relacji łączący daną osobę z dzieckiem i jego rodzicami. Tradycyjnie najhojniejsi są rodzice chrzestni i dziadkowie. Dalsza rodzina i znajomi zaproszeni na uroczystość najczęściej wkładają do koperty mniej.

Często zwraca się też uwagę na to, gdzie odbywa się przyjęcie komunijne. Coraz częściej imprezy takie przenoszą się z prywatnych domów do lokali. Nierzadko są to miejsca drogie i wystawne. Z pewnością zaproszenie do takiej restauracji powinno przekładać się na wysokość kwoty wręczanej dziecku przy okazji pierwszej komunii.  

Chociaż zdecydowanie najbardziej popularne stało się wręczanie dziecku pewnych kwot pieniędzy, to niekiedy wciąż stawia się na prezenty rzeczowe. Oczywiście zdarza się, że taki podarunek może nie być trafiony, ale być może warto zaryzykować. Czasami popularne jest połączenie jakiegoś symbolicznego prezentu z pieniędzmi.

Prezent na komunię dla chłopca 2022. Co warto podarować dziecku? Zdjęcie ilustracyjnePrezent na komunię dla chłopca 2022. Co warto podarować dziecku?

Ile daje się na komunię 2022? Dziadkowie bywają bardziej hojni

Okazałość prezentu zależy więc np. od stopnia pokrewieństwa. Ile daje się na komunię w 2022 roku? Dziadkowie powinni wcześniej zarezerwować na ten cel nieco więcej pieniędzy. Z reguły tak blisko spokrewnione z dzieckiem osoby wręczają kwoty na poziomie 300-400 zł. Podobne lub nieznacznie niższe kwoty dają zwykle ciocie i wujkowie, czyli najbliżsi krewni. 

Ile dać na komunię jako chrzestny?

Oczywiście najwięcej kontrowersji panuje co do tego, ile pieniędzy powinni przeznaczyć na prezent dziecku rodzice chrzestni. Ile dać na komunię jako chrzestny? W tym przypadku na forach i grupach w mediach społecznościowych można napotkać na znacznie wyższe kwoty. Zwykle zaczynają się one od 500 zł. Górna granica to najczęściej 1500 zł. 

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Ile dać na komunię jako chrzestna?

Podobne zwyczaje obowiązują oboje rodziców chrzestnych. Ile dać na komunię jako chrzestna? W tym przypadku nic się nie zmienia i pojawiają się te same kwoty, które wręczają ojcowie chrzestni. Przyjęło się przy tym, że oprócz pieniędzy te szczególne osoby powinny ofiarować dziecku coś, co pozostanie mu trwale jako pamiątka pierwszej komunii

Pierwsza komunia św.Pierwsza komunia: wiersze. Piękne i wzruszające teksty

Ile dać na komunię jako gość?

Oczywiście pewien dylemat odnośnie kwoty pieniędzy będących prezentem mają także pozostałe osoby zaproszone na pierwszą komunię i następujące po niej przyjęcie. Ile dać na komunię jako gość? Najczęściej padają kwoty oscylujące wokół 200 zł. Niekiedy jest to mniej, innym razem więcej. 

Bardzo ważne jest przy tym to, aby w ładny i elegancki sposób wręczyć dziecku pieniądze. Wykorzystanie do tego jedynie białej koperty jest w praktyce pójściem po najmniejszej linii oporu. Bardziej eleganckim rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego maskotki, jakiegoś symbolicznego drobiazgu, słodyczy lub choćby pamiątkowej kartki. 

Warto jednocześnie pamiętać o tym, że pierwsza komunia jest świętem religijnym i duchowym. I to właśnie przede wszystkim w taki sposób dziecko powinno ją przeżywać. Prezenty zaś mają mu dać radość i uczynić ten dzień szczególnie ciekawym. Nie powinny jednak przesłonić jego najważniejszego sensu. 

Zobacz też: Jak ubrać się na komunię? Stylizacje na komunię dla rodziców i chrzestnych

Więcej o: