Tęczowe dziecko. Co oznacza pojęcie? Dla wielu mam to trudny temat

Tęczowe dziecko, to te urodzone po wcześniejszych poronieniach. Kobiety, które zostały matkami tęczowych dzieci chętnie dzielą się własnymi refleksjami w sieci, które często pomagają ukoić ból innych matek. Tęczowe dziecko urodziła między innymi Meghan Markle, Joanna Koroniewska, Weronika Marczuk, Michelle Obama czy Zofia Zborowska.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Tęczowe dziecko przychodzi na świat po wcześniejszej utracie ciąży lub śmierci dziecka. Dają rodzicom wiarę i nadzieję na lepszą przyszłość i ukojenie ogromnego bólu. Choć za nimi mnóstwo traumatycznych wspomnień i obaw, to starają skupić się na myśli, że ich pragnienia w końcu się spełnią.

Tęczowe dziecko to nie temat tabu. O swoich traumatycznych drogach do rodzicielstwa mówi coraz więcej gwiazd. Najczęściej dzielą się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych. Przyznają, że choć wcześniej nie miały odwagi, aby głośno mówić o swoim bólu, to w pewnym momencie zdały sobie sprawę, że chcą podzielić się swoim świadectwem i pomóc kobietom na całym świecie. Mamy tęczowych dzieci to między innymi Michelle Obama, Beyonce czy Joanna Koroniewska. Tęczowe dziecko ma również Katarzyna Sokołowska, Meghan Markle, Maja Hyży i Zofia Zborowska. Okazuje się, że tęczowe rodzicielstwo dotyczy nie tylko matek. Niedawno tęczowym ojcem został również premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Zobacz wideo Jakie objawy w ciąży mogą niepokoić? Kiedy udać się do lekarza? "To newralgiczny moment"

Tęczowe dziecko - co oznacza ten termin?

Tęczowe dziecko to takie, które przyszło na świat po stracie - po poronieniu, urodzeniu martwego dziecka lub dziecka, które zmarło po porodzie. Skąd ta nazwa? Określenie jest swoistym nawiązaniem do tęczy, która pojawia się zwykle po ulewie, czy burzy i zwiastuje poprawę pogody. W tym przypadku tęcza symbolizuje spokój i szczęście, które odczuwają rodzice. Pojęcie niesie ze sobą duży ładunek emocji. Z jednej strony przyszli rodzice cieszą się z nowo narodzonego dziecka, a z drugiej strony mają w pamięci przykre chwile związane z utratą poprzedniej ciąży. Tęczowe dziecko daje promyk nadziei.

 
 

Tęczowe dziecko, a gwiezdne dziecko

Choć tęczowe dziecko i gwiezdne dziecko są bardzo podobnymi określeniami, to znaczą coś zupełnie innego. Gwiezdne dziecko to maluszek, który nigdy nie przyszedł na świat. Jego mama urodziła martwego noworodka lub doświadczyła poronienia. Określenie gwiezdne symbolizuje, że maluszek jest teraz wśród gwiazd na niebie i z góry spogląda na całą rodzinę. To tłumaczenie często pomaga matkom ukoić ból noszony w sercu po ogromnej stracie. 

 

Przyczyny przeważnie zaczyna się od krwawienia . Co najczęściej powoduje utratę ciąży?

Poronienie to jedno z najgorszych doświadczeń, jakie przyszło przeżyć nie tylko kobietom, ale i często ich partnerom i rodzinom. Przedwczesne zakończenie ciąży następuje wskutek przyczyn naturalnych. Do większości poronień dochodzi w I trymestrze ciąży. Szacuje się, że to aż 80 proc. Już prawie co szósta ciąża kończy się przedwcześnie. W skali roku daje to około 40 tysięcy utraconych ciąż. Do najczęstszych przyczyn poronień, które występują w pierwszym trymestrze ciąży, tak zwane wczesne to:

  • czynniki genetyczne,
  • obniżony poziom progesteronu,
  • wady anatomiczne macicy,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • choroby zakaźne,
  • zaburzenia trofoblastu.
  • choroby wirusowe i bakteryjne,
  • niewydolność cieśniowo-szyjkowa,
  • niewydolność fazy lutealnej,
  • nadużywanie leków,
  • palenie papierosów,
  • narkotyki,
  • złe odżywianie,
  • wysoki poziom stresu.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.