O świadczenia 500 plus w ramach rządowego program "Rodzina 500 plus" mogą ubiegać się obywatele Ukrainy, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego 2022 roku, uzyskały numer PESEL, założyły w Polsce rachunek bankowy oraz mają polski numer telefonu. Obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Świadczenie - tak jak w przypadku polskich dzieci - przysługuje na każde ukraińskie dziecko w rodzinie, które przebywa na terenie Polski w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie i nie ukończyło jeszcze 18 roku życia. Pieniądze przyznawane są bez względu na dochody, czy liczbę dzieci w rodzinie.
Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, zarejestrowaliśmy około 318 tys. wniosków o to świadczenie, obejmujące około 487 tys. dzieci
- poinformował Polską Agencję Prasową we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioski dotyczą obecnego okresu rozliczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku.
Wsparcie domowych budżetów w ramach wypłat 500 plus to nie jedyne świadczenia na jakie mogą liczyć Ukraińcy przebywający w Polsce. Uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp m.in. Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli kwoty 12 tys. na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce po 23 lutego 2022 roku mogą również starać się o dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.
Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.