500 plus dla Ukraińców. Pieniądze popłyną do blisko pół miliona dzieci. To nie jest jedyne świadczenie

W maju ruszają pierwsze wypłaty 500 plus dla obywateli Ukrainy, którzy złożyli wniosek w ramach programu "Rodzina 500 plus". Już niedługo pieniądze pojawią się na ich kontach i zasilą znacznie domowe budżety. Jednak nie jest to jedyne świadczenie, na jakie mogą liczyć Ukraińcy i ich rodziny przebywające w Polsce.

O świadczenia 500 plus w ramach rządowego program "Rodzina 500 plus" mogą ubiegać się obywatele Ukrainy, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego 2022 roku, uzyskały numer PESEL, założyły w Polsce rachunek bankowy oraz mają polski numer telefonu. Obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prawie pół miliona Ukraińskich dzieci otrzyma dodatkowe pieniądze

Świadczenie - tak jak w przypadku polskich dzieci - przysługuje na każde ukraińskie dziecko w rodzinie, które przebywa na terenie Polski w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie i nie ukończyło jeszcze 18 roku życia. Pieniądze przyznawane są bez względu na dochody, czy liczbę dzieci w rodzinie.

Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, zarejestrowaliśmy około 318 tys. wniosków o to świadczenie, obejmujące około 487 tys. dzieci

- poinformował Polską Agencję Prasową we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski dotyczą obecnego okresu rozliczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku.

500 plus to nie wszystko. Ukraińcy mogą liczyć także na inne świadczenia

Wsparcie domowych budżetów w ramach wypłat 500 plus to nie jedyne świadczenia na jakie mogą liczyć Ukraińcy przebywający w Polsce. Uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp m.in. Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli kwoty 12 tys. na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce po 23 lutego 2022 roku mogą również starać się o dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o: