Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Przed wakacjami i długim weekendem rodzice powinni się upewnić

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pozostawienie dziecka do lat 7 bez opieki można uznać za wykroczenie, które jest zagrożone karą grzywny lub nagany. Jak to jednak z przepisami prawnymi bywa, konstruowane są one tak, że pozostawiają spore pole do interpretacji. Dlatego warto zagłębić się w ten temat nieco bardziej. Szczególnie teraz, przed wakacjami, kiedy szkoły będą zamknięte, a rodzice nie dostaną urlopu. Co zrobić z dzieckiem?

W przepisach nie ma jednoznacznego określenia, kiedy dziecko może zostać samo w domu. Kodeks wykroczeń informuje, że dziecko poniżej 7. roku życia nie może zostać pozostawione bez opieki i nadzoru w niebezpiecznych okolicznościach. Tylko jakie to są niebezpieczne okoliczności i czy pozostawienie dziecka w domu, do takich należy?

Zobacz wideo Wystarczyła chwila nieuwagi. 5-latka sama wyszła na ulicę

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Temat ten powraca jak bumerang w okresie przedwakacyjnym, kiedy dzieci mają dwa miesiące wolnego, a rodzice w tym czasie muszą chodzić do pracy i głowią się, co maja zrobić ze swoją pociechą.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy określa, że opiekunowie mają obowiązek zapewnić dziecku pełną opiekę aż do pełnoletności. W praktyce jednak rodzice pozwalają dzieciom na większą samodzielność dużo szybciej. Już kilkunastoletnie dzieci zostawiane są same, bez nadzoru osoby dorosłej. Sam fakt, że istnieją aż trzy różne przepisy, które granicę wieku ustalają na ukończony 7., 8. lub 13. rok życia dziecka pokazuje, że bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Zanim zostawisz dziecko same - porozmawiaj z nim

Zanim zdecydujesz się pozostawić dziecko samo w domu, odpowiednio je do tego przygotuj. Przede wszystkim dziecko powinno wykazać chęć zostania w samotności i czuć się w pełni bezpiecznie. Ważna jest tu rozmowa. Każde dziecko powinno zostać poinformowane na jak długo zostanie samo, gdzie wychodzi jego opiekun i jak można się z nim szybko skontaktować. Dobrą praktyką jest pozostawienie numerów kontaktowych do rodziny czy znajomych, którzy mieszkają w sąsiedztwie, na wypadek niespodziewanej sytuacji. Warto również uświadomić dziecko na temat potencjalnych zagrożeń, takich jak np. wizyta nieznajomych czy pożar.

Rodzicu -  to ty znasz najlepiej swoje dziecko

Decydując się na pozostawienie dziecka w domu, pamiętajmy, że to przede wszystkim na rodzicach spoczywa pełna odpowiedzialność za decyzje i czyny pociechy. Najlepiej, oczywiście, własnym zdrowym rozsądkiem oraz świadomością, co dla naszych dzieci jest dobre. Bo nie wszystkie dzieci rozwijają się zgodnie z encyklopedycznymi definicjami. Jedno już w wieku 7 lat będzie na tyle samodzielne, aby zostać na chwilę samo w domu, natomiast inne – nawet jako nastolatek – będzie miało z tym problem.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.