5 cech, które wyróżniają wyjątkowo inteligentne dziecko. Wielu rodziców nie zwraca na nie uwagi

Wyjątkowo inteligentne dziecko - jak je rozpoznać? Jak zapewnić mu odpowiedni rozwój? Poznaj sygnały, które sugerują, że twoje dziecko odznacza się ponadprzeciętną inteligencją. I nie chodzi tu o szybką naukę mówienia czy chodzenia. Małe dzieci wysyłają poprzez swoje zachowanie wiele sygnałów, które świadczą o ich wysokiej inteligencji. Sprawdź jakie cechy charakteru mają wysoko inteligentne dzieci.

Wyjątkowo inteligentne dziecko, czyli jakie? Wszystkim rodzicom zależy, aby ich dziecko było najlepsze. Świetnie się uczyło, zdobywało podium na sportowych zawodach, było uzdolnione artystycznie. Już począwszy od okresu niemowlęcego wiele mam i tatusiów dopatruje się cech wyjątkowej inteligencji u swojej pociechy. Szybkie łapanie grzechotki, donośne gaworzenie, skupianie wzroku na osobach. Jak naprawdę objawia się wyjątkowa inteligencja u dzieci?

Zobacz wideo Co zrobić, gdy dziecko pyta o wojnę? Kątna: Nie wolno zrzucać go z siebie i mówić, że to nie jest nasz problem

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyjątkowo inteligentne dziecko. Poznaj pięć cech 

  1. Wyjątkowo dobra pamięć - małe dziecko doskonale pamięta, co mu obiecano, gdzie zostawiło swojego ulubionego misia. Szybko zapamiętuje piosenki czy wierszyki. Mniejsze dzieci rozpoznają swój pokój czy twarze osób, które często odwiedzają jego rodziców.
  2. Chęć rozwoju - wyjątkowo inteligentne dziecko łaknie wiedzy, wciąż zadaje pytania. Jest niecierpliwe. Jest ciekawe świata, który chce poznać wszystkimi zmysłami. By mu w tym pomóc, warto dostarczać maluchowi różnych bodźców z otoczenia. Nowe twarze, pomieszczenia i dźwięki z pewnością pomogą mu w jeszcze szybszym odkrywaniu swoich możliwości. Uważajmy jednak na przestymulowanie - nadmiar bodźców też może być dla dziecka szkodliwy. Wszystko z umiarem.
  3. Koncentracja - czyli ponadprzeciętne skupienie się na danej rzeczy wykonywanej przez dziecko. Małe dzieci z zainteresowaniem utrzymują kontakt wzrokowy na kolorowej zabawce znajdującej się w ich otoczeniu. Uwagę zwracają także na twarze rodziców i bliskich osób. Przyglądają się bardzo uważnie. Natomiast u starszych dzieci koncentracja przejawia się w długim skupieniu na monotonnej czynności, np. przy układaniu puzzli, układaniu czy oglądaniu bajki.
  4. Zainteresowanie starszymi osobami - dla wyjątkowo inteligentnego dziecka rówieśnicy i młodsze dzieci wydają się nudne. Zdecydowanie lubi przebywać w towarzystwie starszych osób i bawić się z nimi. Dzięki temu mogą się od nich nieustannie uczyć nowych słów, zachowań oraz umiejętności.
  5. Ruchliwość - inteligentne dziecko jest właściwie w ciągłym ruchu. Maluch jest wulkanem emocji, żywo gestykuluje przy opowieściach oraz jest w nieustannym ruchu - mogą to być sygnały świadczące o jego potencjale intelektualnym. Bystre niemowlęta lubią być noszone i  poznawać świat na rękach mamy, zamiast grzecznie leżeć w łóżeczku.

Inne sygnały świadczące o tym, że dziecko wykazuje się wysokim poziomem inteligencji to: łatwość zapamiętywania nowych słów - uczenie się języków obcych, stosowanie zdań złożonych i bardzo rozbudowanych, wczesna nauka czytania czy ciekawość i zadawanie pytań.

Rola rodzica wyjątkowo inteligentnego dziecka

Jeśli jesteś rodzicem bardzo inteligentnego dziecka, będziesz każdego dnia zaskakiwany nową umiejętnością, niesamowitym słownictwem, czy jego zdolnością do logicznego myślenia. Twoja pociecha będzie zasypywać cię dziwnymi pytaniami i rozmawiać o wszystkim, czego się uczy. Najważniejsza jest to, aby jako rodzic zapewnić mu odpowiednie pole do rozwoju i ciągle stymulować jego zmysły do poznawania świata i uczenia się nowych rzeczy.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA