Tęczowe dziecko to dla wielu zagadkowe pojęcie. Bywa mylone z gwiezdnym, ale bardzo się różni

Określenie tęczowe dziecko bardzo często jest mylone z gwiezdnym dzieckiem. Pomimo, że obydwie nazwy łączy wielki ból i trauma dla rodziców, to różnica jest bardzo znacząca. Chodzi o fakt "urodzenia się" dziecka. Tęczowe dziecko przychodzi na świat w rodzinach, które doświadczyły olbrzymiej straty, a gwiezdne - rodzi się martwe, albo umiera jeszcze w łonie matki.

Żal, smutek, gniew, poczucie winy - różne emocje targają rodzicami po stracie dziecka. I nie ma to znaczenia jak ono odeszło, bo każda śmierć niesie ze sobą ogromny ból i cierpienie. Żadna przyszła mama nie spodziewa się, że straci swoje dziecko. Wiele kobiet boi się, że nie będzie już miało kolejnego, że nie uda się im ponownie zajść w ciąże. I wtedy - jak po ciężkiej burzy, przychodzi tęcza - i rodzi się piękne i zdrowe dziecko.

Zobacz wideo To nie Twoja wina - film stworzony z fragmentów listów kobiet po stracie ciąży

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rodzice "gwiezdnego dziecka"

Poronienie to jedno z najgorszych doświadczeń, jakie przyszło przeżyć nie tylko kobietom, ale i często ich partnerom. Osoby, którym nie dane było poznać swojej upragnionej i wyczekiwanej pociechy są określani jako rodzice „gwiezdnego dziecka", któremu nie dane było się urodzić i zobaczyć mamę i tatę. To „gwiezdne" maleństwo, które już na zawsze pozostanie w pamięci i sercach niedoszłych rodziców.

Matki nie zapominają o swoich nienarodzonych dzieciach i często zastanawiają się, ile lat miałoby ich dziecko, gdyby żyło, kim by zostało, jak by wyglądało. Większość „gwiezdnych matek" próbuje sobie poradzić ze stratą i walczy o kolejną ciążę i kolejne dziecko. Niekiedy i dla nich fortuna będzie łaskawsza i przyniesie im właśnie „tęczowe" niemowlę, wnoszące do ich życia nadzieję, kolory oraz radość. Jak tęcza, która wyszła po burzy.

Katarzyna Sokołowska urodzi dziecko w wieku 49 lat. Fanka: 'To skrajny egoizm'Katarzyna Sokołowska urodzi dziecko w wieku 49 lat. Fanka: "To skrajny egoizm"

"Tęczowe dziecko" – co oznacza to pojęcie?

„Tęczowe dzieci" łagodzą ból rodziców i pokazują, że nigdy nie należy się poddawać, nawet jeśli trwa burza w naszym życiu. To dzieci, które przyszły na świat po trudnej ciąży, skomplikowanym porodzie lub śmierci wcześniejszego nienarodzonego dziecka, które określano jako „gwiezdne". Wnoszą w życie radość i nadzieję.

Weronika Marczuk, fot. Marta Ponsko PhotographyWeronika Marczuk: zachodziłam w ciąże, ale miałam problemy z ich donoszeniem

"Tęczowe" i "gwiezdne" dzieci na Instagramie

Coraz więcej kobiet, w mediach społecznościowych przyznaje się do faktu posiadania „tęczowego dziecka" i publikuje zdjęcia o bardzo wymownej symbolice na swoim Instagramie.

 
 
 

Swoją smutną historią podzieliła się również Weronika Marczuk, która długo walczyła o to, aby zostać matką. Producentka filmowa  zdradziła, jak wyglądały jej starania o potomstwo. Weronika Marczuk ponad dwa lata temu powitała na świecie swoje pierwsze dziecko. Aktorka zanim urodziła córeczkę Annę, straciła bliźniaczą ciążę. Ania jest jej „tęczowym dzieckiem".

Więcej o historii Weroniki Marczuk i jej dziecku znajdziesz TU.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: