Ksiądz o "nieodpowiednich prezentach" na komunię. Wskazał trzy, które warto kupić i nie jest to playstation

Sezon komunijny trwa w pełni, a rodzice i chrzestni prześcigają się w wymyślaniu prezentów dla dzieci przyjmujących sakrament. W organizacyjnym szaleństwie konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. Piotr Tomasik przypomniał, co jest najważniejsze w dniu komunii i na jakie upominki powinni stawiać goście tego dnia. Wymienił też "nieodpowiednie prezenty".

Więcej na temat komunii przeczytasz na Gazeta.pl.

Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem w życiu wielu polskich rodzin. To właśnie w maju uczniowie klas trzecich szkół podstawowych, oraz wszyscy ci, którzy chcą zadeklarować swoją wiarę, przyjmą sakrament. Z tej okazji wiele osób planuje wyprawienie hucznego przyjęcia. Krajowy Rejestr Długów przeprowadził badanie, z którego wynika, że ponad 64 proc. badanych postanowiło urządzić przyjęcie z bogatą oprawą, na którym nie zabraknie rozmaitego jedzenia i atrakcji dla gości. Rodzice i chrzestni z kolei zastanawiają się nad tym, co podarować dziecku w tym wyjątkowym dniu. Wśród "modnych" w tym roku prezentów znajdują się m.in. smartfony, konsole do gier, smartwatche i drony. Tymczasem ks. Piotr Tomasik w rozmowie z PAP przypomina, że nie o oprawę chodzi w dniu komunii.

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Ksiądz o "nieodpowiednich prezentach" na komunię

Jak podkreślił ks. Piotr Tomasik, pierwsza komunia święta to wielka rzecz. Duchowny zaznaczył, że rodzice powinni zrozumieć, że tego dnia chodzi o przyjęcie Jezusa do serca i życia. 

Jeżeli rodzice nie praktykują, to tym samym nie rozumieją do końca, o co chodzi w tym sakramencie. Jeśli mimo to decydują się posłać dziecko do pierwszej komunii świętej, to oznacza, że zgadzają się na to, by ono praktykowało i dobrze przygotowało się do przyjęcia sakramentu Eucharystii w szkole i spotkaniach w parafii

- apelował, a następnie dodał:

Rodzice powinni posłuchać duszpasterzy, którzy apelują o to, by z okazji pierwszej komunii dawać dzieciom prezenty religijne np. Pismo Święte, medalik lub książki religijne. Myślę, że to dobry kierunek.

W sieci pojawiła się wiadomość od rodziców do chrzestnejWypisał komunijne żądania do chrzestnej. "12 tys. na przyjęcie. Uzbierałaś już tyle?"

Następnie ks. Tomasik zwrócił uwagę na fakt, że dziecku należy wytłumaczyć, że komunia to wydarzenie religijne, a prezenty nie będą niczym złym, jeżeli nie przysłonią sakralnego charakteru tego dnia. 

 Jeżeli dziecko jest dobrze przygotowane, będzie w stanie zrozumieć, dlaczego dostanie inne prezenty niż koledzy, którym rodzice kupili np. playstation. Problem pojawia się wtedy, kiedy w domu rozmowy rodziców o pierwszej komunii koncentrują się wokół przyjęcia, prezentów i stroju a pomijają wymiar duchowy. Na prezenty takie jak smartfon czy playstation będą inne okazje np. urodziny, imieniny czy Dzień Dziecka

- mówił. 

Polacy zapożyczają się na komunię. 'Przeganiają się w przepychu. Rytuał kosztów'Polacy zapożyczają się na komunię. "Przeganiają się w przepychu. Rytuał kosztów"

Więcej o: