Opieka na dziecko 2022. Korzystna zmiana dla rodziców już niebawem. Nie przegap, bo sporo stracisz

Parlament Europejski przyjął w 2019 roku tzw. dyrektywę "work-life balance", którym głównym zadaniem jest wsparcie rodziców w wychowaniu dzieci i w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym, a tym prywatnym - w domu i z rodziną. Jednym z przyjętych rozwiązań jest wydłużenie urlopu opiekuńczego dla rodziców z trzech do pięciu dni.

W związku z przyjęciem dyrektywy unijnej "work-life balance", w polskim prawie wkrótce powinny pojawić się zmiany dotyczące urlopu opiekuńczego. Dotychczas na opiekę na zdrowym dzieckiem przewidziane były dwa dni w roku, niezależnie od ilości dzieci. Tylko jeden rodzic mógł skorzystać z tej opcji. Nowe zapisy wydłużają ten czas aż do pięciu dni w roku. Co ważne - zmienią się też osoby uprawnione, które będą mogły z tego prawa skorzystać.

Zobacz wideo Paulina Krupińska jest bardzo zapracowana. Nawet w święta nie ma wolnego

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kodeks pracy a opieka nad dzieckiem

Aktualnie kwestię urlopu opiekuńczego, który przysługuje rodzicom dzieci, które nie ukończyły 14-stu lat reguluje zapis w kodeksie pracy. Jak wynika z artykułu 188., osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługują 2 dni (lub 16 godzin) wolnego w roku z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 14 lat.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia

- podaje art. 188. § 1 kodeksu pracy.

Weronika Marczuk z córką AniąMarczuk ma tęczową córkę. Ojciec zwrócił się do niej: "Już wolę nie doczekać wnuków"

Kto będzie mógł skorzystać z dodatkowego wolnego?

Polska ma przyjąć przepisy zawarte w dyrektywie do sierpnia 2022. Oprócz liczby dni zmienia się także grono osób, które będą mogły skorzystać z tego prawa. Już nie tylko matka lub ojciec dziecka, ale także ich partnerzy (w krajach, gdzie dopuszczone są związki partnerskie). Co więcej, urlop opiekuńczy będzie przysługiwał również innym krewnym zamieszkującym to samo gospodarstwo domowe, czyli np. pracującym na etacie dziadkom.

SzkołaKiedy koniec roku szkolnego 2022? Pozostało mało czasu na poprawę ocen

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: