12 tysięcy na dziecko poróżniło rodziców. "Już wiem skąd te podwyżki"

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowy program społeczny, który został wprowadzony w ramach Polskiego Ładu. Rodzice mogą w nim liczyć na 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Pieniądze te zasilą domowe budżety, szczególnie przydatne będą teraz - w dobie szalejącej inflacji. Jednak nie wszystkim się to podoba.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w łącznej kwocie nie wyższej niż 12 tys. zł. Wspomniane dziecko nie może być młodsze niż 12 miesięcy ani starsze niż 36 miesięcy. Oznacza to, że pieniądze można dostać na dzieci pomiędzy 1. a 3. rokiem życia. Rodzice będą mieli do wyboru: albo pobierają 500 zł co miesiąc przez dwa lata, albo wybierają 1000 zł miesięcznie przez rok.

Zobacz wideo Jak możemy ochronić swoje pieniądze przed 12 proc. inflacją? Ekspert wyjaśnia

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nie wszyscy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

Rodzice jedynaków o gotówce mogą zapomnieć. Fakt ten poróżnił osoby wychowujące dzieci, co wyrazili w komentarzach na profilu Facebookowym eDziecko.pl, pod jednym z naszych artykułów. Wtórowały tu przede wszystkim głosy rodziców, którzy uważają, że te dodatkowe pieniądze nie powinny być przyznawane na drugie i kolejne dziecko – ale na każde.

A jak jest jedno dziecko, to ono nie potrzebuje? Jest gorsze? Dziwne są te zasiłki. Ja już wolę żeby nie dawali, tylko te ceny i opłaty nie rosły
Jestem mamą jedynaka, nie zanosi się, żebyśmy mogli pozwolić sobie na kolejne dziecko. Nie przy tych cenach. Dlaczego mój syn nie może dostać chociaż części tych pieniędzy?

- pytają rodzice.

Gdzie najlepiej pobierać emeryturę? W tych krajach senior może żyć godnie. Polska daleko poza czołówkąIle doliczyć do emerytury za urodzenie dzieci? Można zyskać dodatkowe pieniądze

Pieniądze tylko dla tych, którzy pracują 

Równie ciekawą kwestią, dyskutowaną w komentarzach jest także fakt posiadania pracy przez kobietę. Wszak głównym celem rodzinnego kapitału opiekuńczego jest przede wszystkim wsparcie rodziców w spokojnym powrocie do pracy. Komentujące osoby mają dość rozdawnictwa polskiego rządu i jasno stwierdzają, że te 12 tys. zł powinno być przyznawane tylko i wyłącznie tym rodzicom, którzy pracują.

Nie powinni niczego dawać, a jak już to tylko pracującym mamom
Te pieniądze powinny być wyłącznie dla dzieci co chodzą do żłobka, bądź przychodzi do nich niania, a mama pracuje
Nie powinni dawać kolejnej pomocy pieniężnej na dziecko, bo tak to nic nie da, jak i tak wszystko podrożeje
Już wiem skąd te podwyżki

- burzą się nasi czytelnicy, wskazując jako jednym z głównych powodów inflacji są programy socjalne, takie jak rodzinny kapitał opiekuńczy, czy nawet zasiłek 500 plus.

Księżniczka CharlotteKsiężna Kate ubiera Charlotte na niebiesko. Psycholog wyjaśnia

Co o tej sprawie myślicie? Czekamy na wasze komentarze.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: