Maturzyści doszukują się haczyków. "Było podejrzanie łatwo. Głupi by to zaliczył"

Maturzyści są już po maturze z języka polskiego. Jedna z obstawianych lektur - "Pan Tadeusz" - pojawiła się na arkuszu maturalnym. Uczniowie skomentowali egzamin dojrzałości i jednogłośnie przyznali, że są bardzo zadowoleni. - Polski, jak polski. Trudno go nie zdać. Najgorsze będzie jutro - matematyka. Płakać mi się chce na samą myśl - mówi jedna z maturzystek, która obawia się królowej nauk.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

4 maja blisko 290 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia rozpoczęło zmagania z egzaminami maturalnymi. Jak zawsze, matury otworzył obowiązkowy egzamin z języka polskiego. 

Zobacz wideo Jak będą wyglądały matury 2023? Czy może na nie wpłynąć pandemia?

Matura 2022. Znamy tematy wypracowań maturalnych

Maturzyści właśnie skończyli pisać maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie otrzymali dwa arkusze. Pierwszy z nich to zadania testowe związane z czytaniem ze zrozumieniem, zaś drugi oparty jest o wypracowanie.

Część testowa opiera się zazwyczaj o teksty z kultury, sztuki czy filozofii, a także sprawdza znajomość lektur obowiązkowych i środków stylistycznych, za którą można otrzymać maksymalnie 20 punktów. Najwyżej punktowane jest wypracowanie. CKE opublikowało już arkusze maturalne, mogliśmy znaleźć w nich następujące wypracowania:

  1. Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  2. Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
  3. Interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja człowieka" Józefa Barana.

Pan Tadeusz pojawił się na maturze. Zdjęcie ilustracyjneTradycja - "Pan Tadeusz". Ten motyw pojawił się na maturze z polskiego

Uczniowie komentują maturę z języka polskiego. "Była podejrzanie łatwa"

Tematy rozprawek wzbudziły spore emocje. Uczniowie podzielili się wrażeniami związanymi z maturalnymi rozprawkami. Ich nastroje są bardzo optymistyczne. Większość maturzystów wybrała temat z motywem tradycji. Z ich relacji wynika, że byli przygotowani na tę lekturę. 

Jestem zadowolona. Przeczytałam "Pana Tadeusza" i byłam przygotowana na dzieła Adama Mickiewicza. Kiedy zobaczyłam temat o tradycji, to aż się uśmiechnęłam. Odwołałam się do podanego fragmentu, całej lektury oraz dzieła Władysława Reymonta - "Chłopi". Poszło szybko i sprawnie

- przyznała Wiktoria. 

Matura 2022. Egzamin z języka polskiego w IX LO przy ulicy Piotra Skargi we Wrocławiu, 04.05.2022Co będzie na maturze z polskiego 2022? Głośno o przeciekach

Polski, jak polski. Trudno go nie zdać. Najgorsze będzie jutro - matematyka. Płakać mi się chce na samą myśl. Jestem humanistką. Mam nadzieję, że zdam i będę mieć to z głowy

- twierdzi Marta. Znaleźli się też uczniowie, którzy pisali o dziele Marii Dąbrowskiej. Dzięki temu mogli uniknąć odwołania do lektur obowiązkowych. 

Matura nie była ciężka. Podchodziłam do niej tak, że to nie jest nic strasznego. Każdy ją pisał i ja też muszę sobie z tym poradzić. Z racji tego, że nie omawiałam szczegółowo "Pana Tadeusza", bo skupiłam się na innych lekturach, to od razu wybrałam drugi temat o relacjach i szczęściu. Dałam dwa argumenty - film "Nietykalni" oraz serial "Gambit królowej"

- zdradza Maja. 

Sprawdziłam arkusze, które wrzuciło CKE. Wydaje mi się, że zdałam! Jestem szczęśliwa i wracam do ostatnich przygotowań na jutrzejszą matematykę

- dodaje Wiktoria. 

"Gdzie jest haczyk? A może go nie ma? CKE, dziękujemy"

Z relacji maturzystów wynika, że są zadowoleni. Teraz z niecierpliwością oczekują oficjalnych arkuszy, które miejmy nadzieję, tylko podkręcą nastroje uczniów, którzy już jutro przystąpią do egzaminu z matematyki. 

Było podejrzanie łatwo. Głupi by to zaliczył. Teksty z czytania ze zrozumieniem były bardzo jasne i zrozumiałe. Gdzie jest haczyk? A może go nie ma? CKE, dziękujemy!
Jestem bardzo zadowolona. Matura była podejrzanie łatwa. Napisałam chyba najlepszą rozprawkę w życiu.
Robiłam mnóstwo arkuszy. Ten był chyba jednym z najłatwiejszych. CKE nie kłamało, kiedy mówili, że będzie to łatwa matura

- dodały maturzystki. O godz. 14 Centralna Komisja Egzaminacyjna na swojej stronie internetowej udostępni pełen arkusz pytań i odpowiedzi do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Oficjalnie maturzyści poznają swoje wyniki matur 5 lipca.

Matura 2022. Uczniowie I LO w Bydgoszczy przed egzaminem z języka polskiegoJaki temat na maturze 2022? Pierwsze relacje maturzystów. "Nie było łatwo"

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: