Co będzie na maturze z polskiego 2022? Egzamin ledwo się zaczął a o przeciekach głośno. "Motyw przemiany, świerzop i dworek szlachecki"

Matura 2022 wystartowała o godzinie 9:00 egzaminem pisemnym z języka polskiego. Co ważne, dzisiejszego poranka maturzyści w całym kraju przeszukiwali Internet w poszukiwaniu przecieków i innych typów maturalnych. Chwilę po godzinie 8:00, jak wskazuje Google Trends, jedną z popularniejszych fraz wyszukiwanych w sieci był "świerzop" i "dworek szlachecki". Czy pojawią się one na maturze 2022? Przekonamy się już nieabwem.

Temat rozprawki na tegorocznej maturze z języka polskiego jest jedną z najbardziej komentowanych i wyczekiwanych informacji. Wielu ma swoje typy. Ten charakterystyczny trend i zainteresowanie niektórymi frazami dotyczącymi polskiej literatury wskazywało jedno z narzędzi internetowych, mowa tu o Google Trends i frazach takich jak: motyw przemiany, świerzop i dworek szlachecki.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Bursztynowy świerzop i gryka jak śnieg biała

Prawdopodobnie świerzop już dawno nie cieszył się takim zainteresowaniem w Polsce, jak dziś rano. Sprawiał on na pewno wiele kłopotów krytykom literackim i badaczom literatury. Któż zna ową roślinę, która pojawia się w Inwokacji do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza?

Świerzop z "Pana Tadeusza", o którym mowa, znajdziemy w pierwszej księdze poematu Adama Mickiewicza:

Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała
Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała

Dla przypomnienia: świerzop, gryka, dzięcielina to nazwy jadalnych roślin.

Dworek szlachecki jako ostoja polskości

Kolejną, bardzo popularną frazą dzisiejszego poranka był „dworek szlachecki". Mowa tu taj o pewnym kontekście, w którym to owy dwór jawi się jako ostoja tradycji i polskości, to miejsce staropolskiej gościnności i poszanowania innych z racji wieku i stanu. Soplicowo, miejscowość z „Pana Tadeusza" staje się symbolem patriotyzmu, miejscem, w którym nadal obecna jest żywa ojczyzna i pamięć o niej. Podobny motyw znajdziemy w "Lalce" Bolesława Prusa. Tam owy dworek pojawia się w Zasławiu, jest ostoją gospodarności i stateczności. Wszak mówimy tu o epoce pozytywizmu, czyli w wielki skrócie ciężkiej pracy, czy pracy u podstaw.

"Gustaw umarł, narodził się Konrad", czyli o przemianie słów kilka

Motyw wewnętrznej przemiana bohaterów literackich możemy często zaobserwować również w dziełach literatury epoki romantyzmu. Bohater był tu głównie odludkiem, odrzucającym społeczne normy indywidualistą, którego cechowało bardzo bogate życie wewnętrzne i targały nim wszelakie rozterki. Wielu romantyków poświęcało także swe życie dla walki o wyzwolenie kraju. Jednakże, zanim dojrzewali do zaangażowania w sprawy wagi państwowej, często przechodzili całą drogę przemian wewnętrznych. Tak było z największym bohaterem polskiego romantyzmu, Gustawem, który w III części "Dziadów" odradza się jako Konrad.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.