Tajemnicza choroba sieje postrach w Europie. Władze badają przyczynę śmierci kolejnego dziecka

Tajemniczą chorobę rozpoznano już w kilkunastu krajach świata, w tym w Polsce. Dotyka ona jedynie dzieci, a jej przyczyna wciąż pozostaje nieznana. Zapalenie wątroby spowodowało śmierć jednego dziecka, a przyczyna zgonu drugiego wciąż jest badana.

Pierwsze informacje dotyczące tajemniczej choroby o nieznanej etiologii pojawiły się z początkiem kwietnia. Zapalenie wątroby dotykało jedynie dzieci 10. roku życia i szybko zaczęło rozprzestrzeniać się po świecie. Kilka dni po zdiagnozowaniu pierwszych przypadku w Szwecji, potwierdzono kolejne w Anglii, Irlandii Północnej oraz Walii, a w kolejnych tygodniach także w 12 innych krajach europejskich, USA i Izraelu oraz Japonii. 

Tajemnicza choroba sieje postrach w Europie

Więcej artykułów dotyczących aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Minister Czarnek przyznał, co jest 'dziełem wszech czasów'. Zachęca od lekturyMinister Czarnek przyznał, co jest "dziełem wszech czasów". Zachęca do lektury

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Kilka dni temu prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przekazał, że tajemnicza choroba dotarła również do Polski. Wciąż nie wiadomo jednak, co dokładnie powoduje uszkodzenie wątroby u najmłodszych. Lekarze podejrzewają m.in. COVID-19, nowe wirusy, toksynę oraz adenowirusy (obecnie to najbardziej prawdopodobna hipoteza),

Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC) przekazało, że trwają szczegółowe badania epidemiologiczne i laboratoryjne, które mają pomóc ustalić przyczynę występowania dolegliwości. Eksperci są jednak bardzo zaniepokojeni ciężkością i rozprzestrzenianiem się zapalenia wątroby, które dotychczas było niespotykane u dzieci. Wiadomo już, że choroba wymaga hospitalizacji. Wśród jej objawów wymienia się biegunkę, wymioty i nudności, w dalszym ciągu jej przebiegu pojawia się jednak żółtaczka, a enzymy wątrobowe u chorych są znacznie podwyższone. 

Chociaż większość dzieci wyzdrowiała, u kilkunastu pacjentów konieczny był przeszczep wątroby. WHO potwierdziła, że ciężkie zapalenie wątroby doprowadziło już do śmierci jednego dziecka. Aktualnie badany jest inny przypadek zgonu, który miał miejsce w USA. Ostatecznie nie potwierdzono, że do śmierci drugiego dziecka doprowadziło niewyjaśnione uszkodzenie wątroby, ale lekarze biorą to pod uwagę.

Polscy celebryci bez matury. Które gwiazdy nie mają egzaminu dojrzałości?Polscy celebryci bez matury. Które gwiazdy nie mają egzaminu dojrzałości?

Więcej o: