Polscy celebryci bez matury. Które gwiazdy nie mają egzaminu dojrzałości?

Matura to dla wielu gwarancja sukcesu. Są i tacy, którzy w nastoletnim wieku nie siedzieli w książkach i zaczęli gonić za marzeniami o wielkiej sławie i karierze aktorskiej czy piosenkarskiej. Którzy znani artyści, dziennikarze, sportowcy i celebryci nie zdali egzaminu dojrzałości? Zobaczcie, kto nie ma tzw. "papierka".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Matura 2022 to jeden z najbardziej przełomowych momentów w życiu wielu osób. Dobrze zdany egzamin dojrzałości, to przepustka do lepszej przyszłości. Żeby zdać egzamin, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Z kolei matury z przedmiotów dodatkowych nie da się nie zdać, a jeśli ktoś zdobył mniej niż 30 proc. punktów, może spróbować swoich sił w przyszłym roku. Niektórzy maturzyści zdecydują się na pójście na studia, a inni rozpoczną pracę zawodową.

Tegoroczni maturzyści nie mają łatwego zadania, jednak powinni pamiętać, że matura to nie koniec świata. Przykładem są celebryci, którzy rozpoczynają karierę artystyczną już w młodym wieku. Znani muzycy, aktorzy, sportowcy czy dziennikarze telewizyjni nie tylko nie posiadają matury, ale coraz częściej nie są w stanie ukończyć nawet szkoły średniej. Gwiazdy bez matury osiągają wielkie sukcesy zawodowe, lecz z pewnością nie są dobrym przykładem dla swoich fanów. Mimo to, zawsze zachęcają swoich fanów do nauki.

Zobacz wideo Oliwia Bieniuk relaksuje się po maturach

Edyta Górniak

Edyta Górniak otwarcie mówi o tym, że nie przystąpiła do swojego egzaminu dojrzałości. Wokalistka uczyła się w technikum ogrodniczo-pszczelarskim i przerwała naukę w trzeciej klasie. Wybrała wtedy karierę artystyczną i grała wówczas w musicalu "Metro" na Broadway’u.

Ja nie przystąpiłam do matury. W roku, w którym miałam to zrobić, pracowałam już w Nowym Jorku na Broadwayu i ominął mnie ten czas

- mówiła Górniak jakiś czas temu w rozmowie z "Faktem". W zeszłym roku jej syn zdawał egzamin dojrzałości. Sławna mama w jednym z wywiadów przyznała, że nie wywierała na nim presji i pozwalała mu, aby sam zadecydował, czy chce przystąpić do egzaminu dojrzałości. Allan ukończył klasę mundurową w Liceum Ogólnokształcącym im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach. 

Jako mama powiedziałam Allanowi, że zostawiam decyzję jemu, czy chce podejść do matury i jeśli zdecyduje, że ten rok był za trudny, zbyt stresujący, żeby przyjąć wiedzę we właściwym zakresie, by oceniać jego poziom dojrzałości, bo to przecież egzamin dojrzałości, jeżeli nie będzie się czuł na siłach, to niech tego nie robi, ja nie będę wywierała na niego żadnej presji. Jeżeli będzie chciał do tego podejść za rok, może coś się zmieni, to spoko

- powiedziała Górniak. 

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska jest polską dziennikarką, która nie posiada świadectwo dojrzałości. Kiedy miała zaledwie 16 lat to wyjechała do Francji, gdzie wówczas zagrała w serialu o tematyce erotycznej "Różowa seria". Brak matury nie przeszkodził jej w realizacji planów zawodowych. Jakiś czas temu w jednym z wywiadów dla "Vivy" Młynarska przyznała:

Wtedy musiało być: szkoła, matura, studia, a jak nie, to jest się wykolejeńcem. No to jestem trochę wykolejeńcem: nie zrobiłam matury, nie ukończyłam studiów, ale to nie znaczy, że się nie uczyłam, że nie pracowałam nad sobą.

Młynarska jest także autorką kilku książek: "Twoje życie, Twój głos", "Zakopane odkopane, lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska", "Kalendarzyk niemałżeński", "Na błędach! Poradnik-odradnik", "Jeszcze czego!". 

 

Szymon Majewski

Szymon Majewski to jeden z najpopularniejszych polskich celebrytów, który słynie z ciętego języka. Gwiazdor podszedł do egzaminu dojrzałości, jednak nie poradził sobie na maturze z matematyki. Zamiast zgłębiać swoje umiejętności matematyczne, postanowił kształcić się w kierunku radia i telewizji. Udało mu się to, bowiem teraz jest świetnym polskim satyrykiem. Wcześniej nie dał jednak za wygraną. W 2006 roku zwrócił się do ówczesnego ministra edukacji narodowej o odszkodowanie za stracony rok. To właśnie wtedy Roman Giertych zatwierdził amnestię maturalną. Majewski apelował, że dwójka z matury uzyskana w latach 80. oznaczałaby zdanie egzaminu. Przy okazji wyznał, że nie zdanie matury wywołało u niego depresję i stany lękowe. 

 

Kamil Bednarek 

Kamil Bednarek, młody polski muzyk w młodych latach stanął przed ważną decyzją. Kiedy jego kariera zaczynała nabierać tempa, to gwiazdor zadał sobie pytanie - zdawać maturę czy nie zdawać? Wokalista wybrał prace zawodową. 

Muzyka jest całym moim życiem, a z niej nie trzeba zdawać matury. Mamy swoje pięć minut, z których chcemy zrobić co najmniej godzinę. Trasa i koncerty wykańczają, nie czułem się na siłach podchodzić do egzaminów. Zresztą chcę być zadowolony z matury, nie robić jej na ostatnią chwilę

- powiedział w jednym z wywiadów w 2011 roku. Mimo braku matury, osiąga spore sukcesy zawodowe. Na jego koncerty przychodzi rzesza fanów. 

 

Agnieszka Chylińska

Agnieszka Chylińska rozpoczęła karierę muzyczną już w szkole średniej. Kiedy powinna zdawać maturę, to spełniać marzenia na scenie. Podczas koncertu na rozdaniu Fryderyków w 2006 roku zażartowała ze swojego wykształcenia i wówczas powiedziała: 

25 lat, a ja ciągle przed maturą.

Gwiazda wielokrotnie podkreślała, że ma gdzieś tzw. "papierek":

Panie Boże, bardzo Cię proszę, żebym przed maturą została słynną piosenkarką, bo nie chcę zdawać matury - pisała jako nastolatka w pamiętniku.
 

Robert Gawliński 

Robert Gawliński, wokalista zespołu „Wilki" w wieku 19 lat, zamiast uczyć się do matury, to wolał naukę gry na gitarze. Mimo to posiada wykształcenie średnie. W 2011 roku stwierdził, że ciekawym pomysłem byłoby zorganizowanie koncertu, na którym wystąpiłyby gwiazdy bez matury. W wywiadzie dla Eska Rock wyznał:

Myślę, że wspólny koncert takich wykonawców byłby jednym z lepszych koncertów artystycznych

- powiedział Gawliński w rozmowie z Michałem Figurskim.

Dariusz Michalczewski 

Dariusz Michalczewski, znany polski bokser w 2001 roku miał podchodzić do egzaminu dojrzałości, jednak finalnie nie dopuszczono go do niego, ponieważ nie zaliczył wszystkich koniecznych testów. W rozmowie z Super Express bokser obiecał, że maturę na pewno zda. Słowa dotrzymał. W 2004 roku ponownie podszedł do matury. Po egzaminie w rozmowie z trójmiasto.wyborcza.pl powiedział:

Poszło chyba dobrze. Z polskiego pisałem o szczęściach i nieszczęściach ludzkości. Przy szczęściach opisywałem np. dzieła Reja czy "Nad Niemnem", a przy nieszczęściach literaturę wojenną. Drugiego dnia pisałem matematykę. Dwa z trzech zadań to zrobiłem chyba dobrze, trzeciego nie jestem do końca pewien. Wziąłem się za robienie matury, bo jeden z moich kolegów namawiał mnie, żebym poszedł na AWF w Gdańsku. Odpowiedziałem mu, że nie mam matury, a on na to: "no to rób szybko". Zacząłem więc jeździć do Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie. Wybrałem tamtą szkołę, bo w Gdańsku nie miałbym spokoju, a ja nie chciałem rozgłosu. W końcu stary chłop ze mnie, a maturę dopiero robię.

Niestety finalnie bokserowi nie udało się zdać egzaminu.

Do gwiazd, które osiągnęły sukces bez egzaminu maturalnego, należą również:

  • Kayah,
  • Zbigniew Hołdys,
  • Robert Kubica,
  • Radosław Liszewski,
  • Popek,
  • Maciej Maleńczuk,
  • Zbigniew Hołdys,
  • Robert Gawliński,
  • Andrzej Wajda,
  • Lech Wałęsa.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.