Tajemnicza choroba u dzieci. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?

Na świecie pojawiają się kolejne przypadki tajemniczej choroby. Groźny wirus dotarł także do Polski. Dolegliwość dotyka przede wszystkim maluchy poniżej 10. roku życia, a główne objawy to wymioty, nudności i biegunka.

Jedną z najbardziej podejrzewanych przyczyn tej tajemniczej choroby jest adenowirus, zwykle mało groźny, powodujący ewentualnie zakażenia układu oddechowego i pokarmowego. Jak podają epidemiolodzy z European Centre for Disease Prevention and Control (Europejskiego Centrum Kontroli Chorób), patogen ten został wykryty u 75,5 proc. chorych w Anglii i 50 proc. w Szkocji. Nie wykluczone są także inne, mniej znane wirusy, a także toksyny.

Zobacz wideo Czy osoba zaszczepiona dwiema dawkami szczepionki może transmitować wirusa?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dochodzi do zarażenia się wirusem?

Adenowirus często odpowiada za infekcje wirusowe u dzieci oraz dorosłych. Atakuje głównie drogi oddechowe, układ pokarmowy i oczy. Bardzo łatwo o zarażenie, ponieważ do organizmu dziecka może dostać się drogą kropelkową lub w przypadku braku higieny osobistej (mycie rąk). Największe ryzyko przenoszenia się adenowirusa na inne osoby występuje w miejscach takich jak przedszkola, żłobki, czy baseny. Tutaj bardzo ważna jest profilaktyka - przede wszystkim częste mycie rąk i unikanie osób kichających i kaszlących (szczególnie ważne u kobiet w ciąży oraz u małych dzieci).

Coraz więcej przypadków nieznanej choroby

Adenowirusy grupa to powszechnie występujących wirusów, która najczęściej atakuje organizmy dzieci w wieku do 5 lat. Dorośli rzadziej cierpią na wywoływane przez nie infekcje. Wśród najczęstszych objawów tajemniczej choroby wymienia się biegunki, nudności oraz wymioty. Do 20 kwietnia 2022 r. w Wielkiej Brytanii zidentyfikowano 111 przypadków zapalenia wątroby o nieznanej etiologii u dzieci. Ponadto do 27 kwietnia odnotowano lub podejrzewano 55 kolejnych przypadków w 12 krajach europejskich. Kolejne 12 zachorowań wykryto w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, a jedno w Japonii.

Groźny wirus dotarł do Polski

Kolejne przypadki zapalenia wątroby o nieznanej etiologii u dzieci wykryto również w Polsce, co oznacza, że wirus przenosi się bardzo szybko. O tym fakcie, na swoim Twitterze poinformował prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, naukowiec z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.