12 tysięcy na dziecko. Sporo rodziców nie otrzyma tych pieniędzy

Rodzice przynajmniej dwójki dzieci od stycznia mogą się ubiegać o 12 tys. zł w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. Jednak spora część rodziców nie otrzyma tych pieniędzy. Dlaczego? Na przeszkodzie stoją pewne braki formalne.

Wraz z nowym rokiem w życie wszedł tzw. rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. Od stycznia 2022 r. można ubiegać się o dodatkowy zastrzyk gotówki do rodzinnego budżetu. Warunek? Dziecko nie może być młodsze niż 12 miesięcy ani starsze niż 36 miesięcy. Oznacza to, że pieniądze można dostać na dzieci pomiędzy 1. a 3. rokiem życia. Z rodzinnego kapitału opiekuńczego nie skorzystają także rodzice jedynaków.

Zobacz wideo Polski Ład zwiększy dzietność? Piecha: Będzie lepiej niż przy 500+

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wsparcie dla rodziny z dziećmi

Jak czytamy na stornie gov.pl, celem rodzinnego kapitału opiekuńczego jest przede wszystkim wsparcie rodziców w czasie gdy skończy się urlop macierzyński i rodzicielski, a dziecko nie osiągnie jeszcze wieku przedszkolnego - a wiele matek musi wrócić do pracy. To nowe świadczenie przysługujące na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy.

Program mama 4 plus. Można dostać ponad tysiąc złotych, jeżeli się spełni określone warunkiEmerytura za urodzenie dzieci. Aby dostać pieniądze, należy spełnić trzy warunki

Ile wynosi świadczenie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego?

Całość świadczenia wynosi 12 tys. zł i jest wypłacane po 500 zł miesięcznie przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Nie będzie tu obowiązywało kryterium dochodowe, świadczenie nie będzie też opodatkowane. Jest ono także niezależne od 500 plus. Wszystko dlatego, by ułatwić rodzicom ten okres, gdy skończy się urlop macierzyński i trzeba wrócić do pracy, czyli oddać dziecko do żłobka, albo powierzyć je opiece niani - a jak wiadomo, może to bardzo nadwyrężyć domowy budżet.

Lekcja w szkole. Zdjęcie ilustracyjneNauczyciele będą zarabiać więcej. Prezydent podpisał nowelizację Karty nauczyciela

Jak można skorzystać z programu dedykowanego dla rodzin z dziećmi?

Aby skorzystać z programu, konieczny jest wniosek do ZUS:

  • RKO-R - jeśli jesteś rodzicem dziecka,
  • RKO-O - jeśli wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną - przez dedykowany portal Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną, a pieniądze są wypłacane bezpośrednio na konto bankowe.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: