Czy podpisywać kopertę z pieniędzmi na komunię? Niektórych ten pomysł oburza

Nie jest tajemnicą, że niektórzy goście podpisują koperty z prezentami pieniężnymi. W ten sposób chcą zaznaczyć, która koperta pochodzi od nich. Wielu osobom takie zachowanie bardzo się nie podoba.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię

Dyskusje wywołuje już kwota, jaką powinniśmy włożyć do koperty. Przyjęło się, że dziadkowie i rodzice chrzestni dają na pierwszą komunię świętą więcej niż inni goście (od 500 do 1000 złotych). Natomiast pozostali goście dają od 200 do 400 złotych. Są jednak i tacy, którzy uważają, że na komunię nie powinno się dawać mniej niż tysiąc złotych. 

Masz możliwość, to daj z tysiąc albo półtora. Dla ludzi mniej zamożnych 400-600 zł wystarczy.
Tysiąc złotych? Raczej na ślub niż komunię. 150 zł to dla mnie rozsądna kwota. Jako rodzicowi obdarowanego trudno byłoby mi zaakceptować wyższą kwotę

- czytamy w dyskusji na naszym forum. 

Czy podpisywać kopertę z pieniędzmi?

Jednak nie tylko ta kwestia jest powodem sporów na forach internetowych. Spore emocje wywołuje także inny problem związany z prezentami komunijnymi. Okazuje się, że niektórzy goście podpisują koperty z pieniędzmi. Wielu osobom takie zachowanie się nie podoba. 

Zgodnie z normami obyczajowymi na kopercie z pieniędzmi nie powinniśmy umieszczać podpisu. Jednak mimo to wiele osób decyduje się na ten krok. W ten sposób chcą zaznaczyć, która koperta pochodzi od nich. Ten sam problem dotyczy prezentów ślubnych. - Moja siostra w ubiegłym roku podpisała kopertę z prezentem komunijnym dla naszego bratanka. Dała znacznie więcej niż na przykład ja. Moim zdaniem takie zachowanie to wychodzenie przed szereg - mówi nasza redakcyjna koleżanka. 

Na kopercie z pieniędzmi nie powinniśmy umieszczać naszego podpisu. Jeśli jednak bardzo zależy nam na tym, by osoba obdarowywana wiedziała od kogo jest prezent, warto włożyć do koperty podpisaną kartkę z życzeniami. 

Co sądzicie na ten temat? Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: