Oportunista - kto to jest i czym różni się od konformisty? [cechy, przykłady, definicja]

Oportunista to postawa, która jest charakterystyczna dla większości społeczeństwa. Jak rozpoznać oportunistę i czym różni się od konformisty?

Oportunizm - co oznacza to słowo? 

Oportunizm pochodzi od łacińskiego opportunus, czyli wiatr, który wieje w kierunku portu. Kim jest oportunista w kontekście tego malowniczego opisu? To osoba, o której  mówi się, że jest jak chorągiewka,  jej postawa moralna charakteryzuje się dużą elastycznością. Oportuniści odrzucają zasady moralne na rzecz własnych korzyści i osiągnięć, zawsze wybiorą to, co jest w danej chwili dla nich korzystne. 

Konformista. Zdjęcie ilustracyjneKonformista - w pogoni za tłumem. Kim jest konformista? [definicja, cechy, przykłady]

Oportunista - kto to jest? Poznaj definicję według słownika języka polskiego

Powyższy opis nie jest jednoznaczny? Definicja oportunizmu, według  języka polskiego jeszcze bardziej przybliży to zagadnienia. Kogo nazywamy oportunistą? Człowieka bez zasad, który przystosowuje się do okoliczności dla doraźnych korzyści.   

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Oportunista - przykłady z literatury 

W zrozumieniu tej oportunisty pomogą opisy różnych bohaterów literackich, przykłady w lekturach szkolnych oraz w pozycjach spoza kanonu znajdziesz poniżej: 

Oportunista - bohaterowie literaccy 

  • Przykładem oportunisty może być na przykład Nikodem Dyzma, bohater powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tytułem "Kariera Nikodema Dyzmy". Dyzma symbolizuje cwaniaka i ignoranta, który wykorzystuje okoliczności do swoich potrzeb i nie szanuje swojego pochodzenia. 
  • Oportunistą jest też postać Pawła Obareckiego z ''Siłaczki''. Ambitny student, który planował zmienić świat na lepsze, jednak wraz z upływem czasu staje się on tylko wyrachowanym materialistą. 
  • Mianem oportunistów można określić też bohaterów powieści "Wielki Gatsby" autorstwa amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda. Opisane postaci są nie tylko płytkie, ale kierują nimi też niskie pobudki. 

Cechy oportunizmu - po czym poznać oportunistę? 

Co jeszcze wiadomo na temat tej postawy, jakie są cechy oportunizmu? Na postawę oportunistyczną mają wpływ zarówno czynniki zewnętrzne jak i cechy indywidualne:

  • wspomniany już brak zasad moralnych, 
  • ugodowość, a nawet uległość wobec grupy, 
  • focus na doraźny efekt w postaci własnego zysku,
  • obawa przed walką i konfrontacją, 
  • zimna kalkulacja zysków i strat, 
  • brak stałych przekonań, 
  • niechęć do wyrażaniem własnego zdania w obawie przed utraceniem profitów

Typ osobowości, taki jak sangwinik, choleryk, flegmatyk czy melancholik, są znane chyba każdemu.Typ osobowości: sangwinik, choleryk, flegmatyk, melancholik. Kim jesteś?

Oportunista a konformista - jaka jest różnica? 

Oportunista a konformista? Te dwa pojęcia różnią się na poziomie świadomości. Konformizm oznacza bezkrytyczne, bezmyślne podążanie za opinią większości w celu zyskania akceptacji grupy. Konformista często postępuje nieświadomie, nie analizuje i nie zastanawia się nad rezultatem, działa instynktownie, chce przede wszystkim przynależeć. Oportunista jest bardziej wyrachowany, unika konfrontacji oraz wyrażania własnych opinii z uwagi na chęć uzyskania benefitów. Zawsze robi bilans zysków i strat zanim podejmie ostateczną decyzję. 

Zobacz też: Introwertyk - poznaj ten typ osobowości

Więcej o: