Ta choroba dotyka 50 proc. dzieci do 6 roku życia. Mają problem z oddychaniem

Twoje dziecko charczy kiedy oddycha? Nie bagatelizuj tego objawu. Jak się okazuje może to być jeden z symptomów bardzo niebezpiecznej choroby płuc, na którą zapada coraz więcej małych dzieci. Astma po raz pierwszy ujawnia się zwykle w dzieciństwie.

Obturacja oskrzelowa to swego rodzaju niedrożność w przepływie powietrza w drogach oddechowych, zwiększa ryzyko występowania astmy. Fakt ten zaobserwowali specjaliści u 50 proc. dzieci do 6. roku życia. Badania te zostały przedstawione na konferencji prasowej "Astma - nowe standardy leczenia, nowe wyzwania", zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Astmy, przypadającego 3 maja przez prof. Marka Kulus, który jest kierownikiem Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Samodzielnego Publicznego Dziecięcego SK w Warszawie oraz przewodniczącym Koalicji na rzecz Leczenia Astmy

Zobacz wideo Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego o stanie powietrza w kraju

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zwiększone ryzyko zachorowania na astmę

Według specjalistów w dziedzinie pulmonologii, gdy u dziecka przed ukończeniem piątego roku życia obturacja zdarza się co najmniej cztery razy w roku, to ryzyko wystąpienia astmy w wieku 6-13 lat zwiększa się aż dziesięciu razy. Jednak powodem obturacji może być też zachłyśnięcie ciałem obcym i refluks żołądkowo-przełykowy, zarostowe zapalenie oskrzelików, zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza i wady wrodzone.

Jak chronić dziecko?

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na astmę przez nasze dziecko, powinniśmy - w miarę możliwości - chronić malucha przed infekcjami dróg oddechowych. Są to głównie powodujące przeziębienia rhinowirusy, a także wirusy grypy oraz wirusy RSV (szczególnie niebezpieczny u niemowlaków). Jednak - co istotne - przed niektórymi zakażeniami dróg oddechowych, chronią szczepienia. Pojawieniu się astmy sprzyja także pojawiające się różnorodne alergeny, zanieczyszczenia powietrza czy inne związki chemiczne - których lepiej unikać.

Objawy astmy oskrzelowej to też m.in.: napady świszczącego oddechu, duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej i uporczywy kaszel. Jeśli zaobserwowaliśmy którekolwiek z tych objawów u naszego dziecka - warto udać się do specjalisty. I to jak najszybciej.

Astmę można leczyć. Wczesne wykrycie choroby jest kluczowe

Prof. Marek Kulus, podczas swojego wystąpienia na konferencji, która dotyczyła astmy u dzieci, przekonywał, że dostępne jest skuteczne leczenie tej choroby, a dziecko może nawet z niej wyrosnąć. Warunkiem jest wczesne wykrycie, włączenie terapii i prawidłowe jej prowadzenie. Dzięki temu astma ulega wygaszeniu, uśpieniu, remisji, i to na wiele, wiele lat.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.