Dziecko płatek śniegu. Podpowiadamy, kim właściwie jest i jak z nim postępować

Dziecko płatek śniegu. Tym mianem określa się przedstawicieli pokolenia "Z". Dlaczego uważa się, że to właśnie "Zetki" zachowują się w charakterystyczny sposób?

Kto nie zna powiedzenia "ach ta dzisiejsza młodzież"? Jak świat światem, starsze pokolenia zawsze narzekały na młodsze, zarzucając im najczęściej brak kultury, ogłady, czy szacunku dla starszych.

Epoka, w której żyjemy, nie różni się w tej kwestii od poprzednich. O najmłodszym pokoleniu wchodzącym na rynek pracy, mówi się, że są jak "płatki śniegu". Co charakteryzuje osoby urodzone w drugiej połowie lat 90. lub po roku 2000? Za co są krytykowani? Jak z nimi postępować?

Zobacz wideo "Moxie", czyli dziewczyny biorą sprawy w swoje ręce i przeciwstawiają się toksycznej męskości [ZWIASTUN]

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Pokolenie "płatków śniegu". Kim właściwie są?

Gdy porównujemy kogoś do płatka śniegu, zwykle mówimy o nieodpartym przekonaniu tej osoby o własnej wyjątkowości. W socjologii mianem tym określane jest całe pokolenie "Z", czyli osoby urodzone po 1995.

Ich cechą wspólną ma być wiara, a nawet przekonanie, że są jedyni w swoim rodzaju. To przekłada się bezpośrednio na sposób funkcjonowania przedstawicieli tego pokolenia. W karierze zawodowej "płatki śniegu" mają wysokie wymagania wobec miejsca pracy. Są przekonani, że zasługują na wszystko, co najlepsze ze względu na swoją unikalność.

Rodzicu, nie przegap symptomów depresji u nastolatka. Z tego się nie wyrasta!

Dziecko płatek śniegu to wina nadopiekuńczych rodziców?

Przedstawiciele najmłodszego pokolenia uczestników rynku pracy mierzą się z wieloma zarzutami pod swoim adresem. Mówi się, że są wychowywani przez nadopiekuńczych rodziców, którzy za wszelką cenę starają się chronić swoje dzieci przez wszelkimi niebezpieczeństwami, wyzwaniami, trudnościami i  rozczarowaniami. Zaczynają na tyle monitorować zachowanie swoich potomków, że w rezultacie żyją ich życiem. Jednocześnie wyrabiają w nich przekonanie, że są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i zasługują na wszystko, co najlepsze. W rezultacie dzieci wyrastają na osoby przewrażliwione na swoim punkcie, nadmiernie emocjonalne, nieumiejące samodzielnie podejmować decyzji, ani stawić czoła problemom typowym dla dorosłego życia.

Szacuje się, że depresja to problem nawet 20 proc. nastolatków.Depresja u dziecka to coraz poważniejszy problem. Ekspert: Nie lekceważ tych objawów

Jak współpracować z pokoleniem "Z"?

Przede wszystkim należy zaakceptować, że świat się zmienia i każde następne pokolenie jest w pewnym sensie "produktem" czasów, w jakich żyjemy. Pokolenie "Zetek" różni się od przedstawicieli pokolenia "X", czy "Millenialsów".

Choć eksperci od rynku pracy i socjologowie lubią podkreślać odmienność poszczególnych pokoleń, należy raczej traktować to jako wskazówkę i refleksję na temat tego, w jakim kierunku zmierza świat, niż pretekst do szufladkowania.  

Źródło: PEWNYBIZNES.info, mamadu.pl, HARBINGERS

Edziecko.pl jest dla Was i dla Was piszemy o życiu rodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: