Fobia społeczna u dzieci i nastolatków - co to jest? [przyczyny, objawy, leczenie]

Fobia społeczna ma wpływ na codzienne funkcjonowanie i może negatywnie przełożyć się na relacje z otoczeniem. Jak odróżnić zwykłe poddenerwowanie od fobii i jakie są jej przyczyny?

Fobia społeczna - co to jest i jak rozpoznać ten stan? 

Stres oraz lęk może towarzyszyć każdemu, najczęściej pojawia się w sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni opuścić strefę komfortu i sprawdzić się w nowym otoczeniu, w nieznanych dotąd okolicznościach: ważne spotkanie, wystąpienie publiczne, w przypadku dzieci pierwszy dzień w szkole lub przedszkolu. Czym jest fobia społeczna? Z taką fobią mamy do czynienia wtedy, gdy codzienne, powtarzalne  interakcje, na przykład z grupą rówieśniczą w klasie wywołują niepokój. W obawie przed oceną i kontrolą osoby obciążone tym zaburzeniem często wybierają izolację. 

Fobia - jakie są jej rodzaje? Z czym się wiążą? Jak sobie z nimi radzić?Fobia: rodzaje, objawy, leczenie

Fobia społeczna: przyczyny - gdzie leży źródło lęku?

Podobnie jak inne schorzenia na tle psychicznym fobia społeczna jest wynikiem oddziaływania czynników biologicznych i środowiskowych. Oto główne przyczyny fobii społecznej: 

 • Dziedziczenie: zaburzenia lękowe są często przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale nie można jednoznacznie stwierdzić czy stoi za tym czysta genetyka, czy wyuczone zachowanie na podstawie obserwacji. 
 • Za fobię społeczną może odpowiadać też specyficzna struktura mózgu, a dokładnie ciało migdałowate, które gdy jest nadaktywne, potęguje doświadczenie strachu. 
 • Przyczyny można szukać też w wyjątkowo wstydliwej sytuacji w przeszłości, która miała charakter publiczny. 
 • Za fobią mogą stać też nadopiekuńczy rodzice, którzy stosują wobec dziecka nadmierną kontrolę. 
Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Fobia społeczna: objawy - jak rozpoznać i nazwać lęki? 

Fobia społeczna u nastolatków i dzieci ma podobny przebieg i niesie za sobą tożsame zagrożenia. Niepokoje utrudniają normalne funkcjonowanie w szkole, mają negatywny wpływ na relacje z rówieśnikami. Trudna sytuacja w miejscu, gdzie młody człowiek spędza większość dnia, odbiera radość życia i sprzyja stanom depresyjnym. 

Fobia społeczna u dzieci/nastolatków - objawy 

Do częstych objawów fobii można zaliczyć nagłe zmiany w mimice oraz sygnały czysto somatyczne: 

 • drżenie rąk, 
 • duszności, 
 • czerwienie się, 
 • szumy w uszach, 
 • jąkanie, 
 • drżenie głosu, 
 • biegunki, 
 • bóle brzucha, 
 • przyspieszone bicie serca 

Fobia społeczna - leczenie. Dlaczego to takie ważne? 

Codzienna seria lęków prowadzi do niskiej samooceny oraz nadwrażliwości na krytykę. Niskie umiejętności społeczne, tendencja do izolacji przekładają się na problemy w nauce i późniejsze trudności w środowisku pracy. Co najważniejsze leczenie fobii społecznej może zapobiec uzależnieniom oraz próbom samobójczym.

Lęk wysokości towarzyszy nie tylko wtedy, gdy jesteśmy wysoko, ale i w sytuacjach obiektywnie niegroźnychLęk wysokości - jak sobie z nim radzić?

Fobia społeczna - co może pomóc? 

Fobia  to stan przewlekły, ale w drodze psychoterapii można nabyć konkretne umiejętności, które pomogą w codziennym funkcjonowaniu. Lekarz może zdecydować też o włączeniu farmakologii, odpowiednio dobrane leki to kolejne narzędzie na drodze do spokoju. 

Zobacz też: Fobia szkolna to poważne zagrożenie dla dzieci. Po czym ją rozpoznać i jak leczyć?

Więcej o: