Stres oraz lęk może towarzyszyć każdemu, najczęściej pojawia się w sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni opuścić strefę komfortu i sprawdzić się w nowym otoczeniu, w nieznanych dotąd okolicznościach: ważne spotkanie, wystąpienie publiczne, w przypadku dzieci pierwszy dzień w szkole lub przedszkolu. Czym jest fobia społeczna? Z taką fobią mamy do czynienia wtedy, gdy codzienne, powtarzalne interakcje, na przykład z grupą rówieśniczą w klasie wywołują niepokój. W obawie przed oceną i kontrolą osoby obciążone tym zaburzeniem często wybierają izolację.
Podobnie jak inne schorzenia na tle psychicznym fobia społeczna jest wynikiem oddziaływania czynników biologicznych i środowiskowych. Oto główne przyczyny fobii społecznej:
Fobia społeczna u nastolatków i dzieci ma podobny przebieg i niesie za sobą tożsame zagrożenia. Niepokoje utrudniają normalne funkcjonowanie w szkole, mają negatywny wpływ na relacje z rówieśnikami. Trudna sytuacja w miejscu, gdzie młody człowiek spędza większość dnia, odbiera radość życia i sprzyja stanom depresyjnym.
Fobia społeczna u dzieci/nastolatków - objawy
Do częstych objawów fobii można zaliczyć nagłe zmiany w mimice oraz sygnały czysto somatyczne:
Codzienna seria lęków prowadzi do niskiej samooceny oraz nadwrażliwości na krytykę. Niskie umiejętności społeczne, tendencja do izolacji przekładają się na problemy w nauce i późniejsze trudności w środowisku pracy. Co najważniejsze leczenie fobii społecznej może zapobiec uzależnieniom oraz próbom samobójczym.
Fobia to stan przewlekły, ale w drodze psychoterapii można nabyć konkretne umiejętności, które pomogą w codziennym funkcjonowaniu. Lekarz może zdecydować też o włączeniu farmakologii, odpowiednio dobrane leki to kolejne narzędzie na drodze do spokoju.
Zobacz też: Fobia szkolna to poważne zagrożenie dla dzieci. Po czym ją rozpoznać i jak leczyć?