Krótkie i dostojne imię, które spada w rankingu. Rodzice już nie chcą tak nazywać córek

Amelia - bo o niej mowa - to imię, które z roku na rok traci na swej popularności. Niegdyś biło rekordy wśród nadawanych imion, utrzymując się w pierwszej dziesiątce. Jednak z kolejnymi latami, spada w dół, rodzice coraz rzadziej sięgają po imię, które nosiła główna bohaterka francuskiego filmu fabularnego z 2001 rok - Amélie Poulain. Zapewne ma to związek ze naczeniem tego imienia.

Amelia to imię żeńskie pochodzenia starogermańskiego. Imię to powstało od słowa amal, czyli dzielny. Dziewczynki tak nazwane preferują zajęcia domowe, dlatego tak chętnie spędzają czas w własnych czterech ścianach, pielęgnując ognisko domowe. Są pokorne i skromne. 

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Amelka wypada z rankingu najpopularniejszych imion

W Polsce zaczęto nadawać je nowonarodzonym dziewczynkom stosunkowo późno, bo dopiero od XIV wieku. Było bardzo popularne w epoce romantyzmu, następnie zapominane przeszło do lamusa, by na początku wieku XX – znów znaleźć się w czołówce. W rankingu imion 2019/2020 Amelia zajęła 10 miejsce. W 2019 roku imię Amelia otrzymały 4732 dziewczynki. Rok wcześniej zajęła 9 pozycję (5310 dziewczynek o tym imieniu zarejestrowano w Urzędzie Stanu Cywilnego), a w 2017 roku imię Amelia otrzymało 6338 dziewczynek, co dawało temu imieniu 7 miejsce na liście. Obecnie nadawane jest nieco rzadziej.

Dziecko w supermarkecieDziecko na smyczy w supermarkecie. Film poróżnił rodziców. "To przypomina wyprowadzanie psa"

Choroba czy gosposia? Co oznacza to imię?

Niewielu z nas wie, ale „amelia" (pisana z małej litery) to łacińska nazwa (wywodząca się z języka greckiego) bardzo rzadkiej choroby. Chodzi tu konkretnie o wrodzoną wadę u dziecka, która objawia się brakiem kończyny lub kończyn, a w skrajnych przypadkach całkowitym brakiem rąk i nóg (amelia totalna lub tetra amelia). Chociaż właściwie imię Amelia pochodzi z języka starogermańskiego i oznacza pracowitą gospodynię lub dzielną obrończynię ogniska domowego.

500 plus wniosek online. Rodzicu, lepiej się pospiesz. Wkrótce kluczowa data500 plus wniosek online. Rodzicu, lepiej się pospiesz. Wkrótce kluczowa data

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: