Opieka na dziecko 2022. Nadchodzi zmiana. Rodzice mogą liczyć na dłuższe wolne

Opieka na dziecko to uprawnienie rodzicielskie, wynikające z Kodeksu pracy dla pracujących zawodowo rodziców. Aktualnie wynosi ono dwa dni wolnego od pracy lub 16 godzin jako opieki nad dzieckiem. Po podpisaniu przez Polskę nowych, unijnych dyrektyw ma to się zmienić - rodzice zyskają dodatkowy czas do spędzenia z dzieckiem.

Dotychczas, na opiekę na zdrowe dziecko przewidziane są dwa dni w roku, niezależnie od ilości dzieci. Tylko jeden rodzic może skorzystać z tej opcji. Dyrektywa work-life balance wydłuży ten rodzaj opieki do pięciu dni w roku.

Zobacz wideo Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową kobiet. Ich aktywizacja może przynieść gospodarce 300 mld zł do 2030 roku

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dyrektywa work-life balance, czyli dodatkowe wolne od pracy

Do 2 sierpnia 2022 r. polski ustawodawca ma obowiązek dokonania wdrożenia tzw. unijnej dyrektywy work-life balance poprzez uchwalenie ustawy zmieniającej m.in. Kodeks pracy. Unijne dekrety zostały przyjęte przez Parlament Europejski w 2019 roku. Zapisy te mają być odpowiedzią na rosnące tempo życia, przez które coraz trudniej jest godzić obowiązki zawodowe z domowymi. Jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych w tym dokumencie jest właśnie wydłużenie urlopu opiekuńczego do 5 dni.

Zarobki nauczycieliNauczyciele nie dostaną 20 proc. podwyżki. "Posłowie PiS byli przeciw"

Korzystna zmiana dla rodziców

Aktualnie w Kodeksie pracy (art. 188. § 1) istnieje zapis, że osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługują dwa dni (lub 16 godzin) wolnego w roku z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 14 lat, oczywiście z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Zapisy unijnego dokumentu są zatem bardziej korzystne dla rodziców zatrudnionych w ramach umowy o pracę niż dotychczas obowiązujące w naszym kraju przepisy. Od momentu wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie, rodzice zyskają dodatkowe trzy dni wolnego z tytuły opieki nad dzieckiem. Co więcej, urlop opiekuńczy będzie przysługiwał również pozostałym krewnym zamieszkującym to samo gospodarstwo domowe, czyli np. dziadkom, macochom, ojczymom itp.

MaturaCKE zdradziło, ile lat ma najstarszy maturzysta. Urodził się za czasów Bieruta

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: