Uczniowie z Polski napisali list do dzieci z Ukrainy. "To nie tylko dowód ich wsparcia"

Uczniowie ze szkoły w Różycy koło Koluszek (woj. łódzkie) napisali wzruszający list do dzieci żyjących w ogarniętej wojną Ukrainie, w strachu i głodzie. Gest został doceniony przez Rzecznika Praw Dziecka, który napisał w oświadczeniu, że każda pomoc dla Ukraińców jest na wagę złota.

Uczniowie przekazali list Rzecznikowi Praw Dziecka Mikołajowi Pawlakowi. Jego treść porusza. Dzieci piszą o wspólnocie i wsparciu, na jakie mogą liczyć ludzie w Ukrainie. Zwracają uwagę na to, że atak Rosji na Ukrainę jest bezprawny i wyjątkowo okrutny.

Chcielibyśmy powiedzieć Wam, że zawsze możecie liczyć na nas – Polaków. Dopiero dzisiaj widać, jak bardzo ważny jest pokój na świecie. (…) W XXI wieku nikt nie spodziewał się, że dojdzie do sytuacji, gdy nie możemy zrobić zakupów, bądź wybrać się na najzwyklejszy spacer. Są jeszcze ludzie, którzy pamiętają i potrafią opisać, jak to jest, gdy po ulicach jeżdżą czołgi, jak straszne jest, gdy nie możemy mieć pewności, że jutro nasz dom będzie jeszcze stał w tym samym miejscu" – napisali autorzy listu podpisanego przez całą społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Różycy. I dodali, że bardzo współczują ukraińskim rówieśnikom.

Treść listu dzieci z polskiej szkoły porusza.Treść listu dzieci z polskiej szkoły porusza. Fot. Dyrekcja szkoły/ brpd.gov.pl

Projekt "Pragnienie POKOJU"

Dyrekcja szkoły w liście do Mikołaja Pawlaka wyjaśniła, że list jest częścią działań w ramach międzynarodowego projektu "Pragnienie POKOJU — Desire for PEACE". Ta świetna inicjatywa ma w swoich założeniach zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na całym świecie, tak by wspólnie przeciwdziałać wszelkim przejawom agresji i zakłócenia pokoju na świecie. W projekcie biorą udział szkoły z wielu krajów Europy.

List dzieci skomentował sam Rzecznik Praw Dziecka:

Poruszający list dzieci ze szkoły w Różycy to nie tylko dowód ich wsparcia dla rówieśników z Ukrainy, lecz także sposób na poradzenie sobie z trudnymi emocjami, które od kilku tygodni przytłaczają większość dzieci i młodzieży. Jestem pełen uznania dla społeczności szkoły w Różycy i dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Każda rozmowa, każdy list, każda zbiórka i pomoc dla uchodźców jest teraz na wagę złota.

Oddolne wsparcie

Wspaniale jest widzieć i czuć, że wsparcie dla osób skrzywdzonych jest częścią kształtowania postaw najmłodszych z nas. To w nich cała nadzieja na lepsze jutro, na przyszłość bez konfliktów, agresji i wojen.

Więcej o: