Księża stawiają spore wymagania dla przystępujących do komunii. "To terroryzowanie dzieci"

Pierwsza Komunia Święta to szczególne wydarzenie w życiu młodego człowieka, a także jego rodziców. Ponad rok przygotowań, katechezy, uczenia się na pamięć modlitw i pieśni religijnych, a przede wszystkim zrozumienia o co w tym wszystkim chodzi. Jednak nie zawsze jest łatwo i przyjemnie. Księża również stawiają spore wymagania, co nie zawsze podoba się rodzicom dzieci pierwszokomunijnych.

Pierwsza Komunia Święta jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu młodego katolika. Uroczysta oprawa sprawia, że jest to dzień bardzo wyjątkowy dla dziecka i całej jego rodziny. Ale zanim do tego dojdzie, trzeba się odpowiednio przygotować. Nie wystarczy zjawiać się w Kościele co niedziela, czy wyrecytować z pamięci daną modlitwę. Przed dziećmi, które są posyłane do Pierwszej Komunii Świętej bardzo dużo nauki. Rodzice grzmią na alarm, a księża stawiają coraz więcej wymagań.

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nauka, nauka i jeszcze więcej nauki

W eucharystii Komunia Święta jest sakramentem, symbolicznie przyjmującym młodego człowieka do grona tych, którzy bezpośrednio obcują z Bogiem. Aby zrozumieć całe sedno sprawy – trzeba się do tego odpowiednio przygotować, dlatego duchowni stawiają warunki i każą uczyć się modlitw oraz przepytują ze znajomości katechizmu.

Pomijając już wszystko inne, ośmioletnie dziecko jest za małe, żeby w pełni przeżywać ten bardzo ważny - przynajmniej w teorii - dla ludzi wierzących sakrament i "duchowe przygotowania" do niego

- czytamy w komentarzu pod jednym z artykułów.

Głosów, że dziecko w drugiej, czy trzeciej klasie szkoły podstawowej jest za małe, aby przyswoić ze zrozumieniem tak ogromną wiedzę. Często modlitw i innych formułek trzeba się uczyć na pamięć.

Pierwsza Komunia powinna mieć miejsce, kiedy dziecko ma z piętnaście lat, nie mniej
Księża robią wszystko, co tylko możliwe żeby dzieci nie przystępowały do Pierwszej Komunii. Wymagania kosmiczne, zbieranie podpisów, egzaminy, dziesiątki prób itp. Bardzo się starają aby zniechęcić do tego sakramentu i trzeba przyznać, że są w tym rewelacyjni
U nas niestety dzieci się boją księdza wszystko na sztywno, a niedzielne Msze Św. to obowiązek, bo ksiądz nie dopuścić do komunii. Dzieci są bardzo zniechęcone

– piszą nasi czytelnicy.

Pomijając całą otoczkę formalną i milion dokumentów, dzieci zwykle nie mają czasu na tyle nauki. Są i tak już przeciążone zadaniami domowymi ze szkoły. W klasie mojej córki, są dzieci, które mają problem z czytaniem, więc niby jak mają przyswoić 40 pytań z katechizmu i 20 innych modlitw?

- pyta jedna z mam, której córka w tym roku przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej.

Wymagania stawiane przez Kościół

Generalnie każda parafia rządzi się swoimi prawami. Jednak istnieje pewien kanon mówiący o tym, co muszą opanować dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej. Są to zarówno zalecenia mniej lub bardziej wymagane przez księży. Przedstawiają się one następująco:

  • Uczestnictwo w szkolnym nauczaniu religii i prowadzenie zeszytu przedmiotowego.
  • Opanowanie pamięciowe podstawowych modlitw: Ojcze nasz, Zdrowaś  Maryjo, 10 przykazań Bożych, 6 prawd wiary, 7 sakramentów świętych, 5 warunków dobrej  spowiedzi. Akt  wiary, nadziei, miłości i żalu; Przykazanie miłości oraz formułę spowiedzi
  • Coniedzielne uczestnictwo w Mszy Świętej
  • Potwierdzenie faktu chrztu św. (akt chrztu)

Dopuszczenie dziecka do I Komunii św. nie może być uwarunkowane uczestnictwem w niedzielnej Mszy Świętej we własnej parafii. Rodzice mają prawo uczestniczyć z dzieckiem w liturgii w innych parafiach.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA