"Wybrała imię na bierzmowanie. Ksiądz odmówił jej, bo jest pochodzenia niemieckiego i brzmi prześmiewczo"

Każdy bierzmowany zobligowany jest wybrać imię, które otrzyma podczas przyjęcia sakramentu. Pewna nastolatka zdradza, że zdarzyło tak, że ksiądz odmówił koleżance przyjęcia pewnego imienia. Jego tłumaczenie było wprost absurdalne. - Poprosił, aby dziewczyna przygotowała listę pięciu imion, a później on wskaże te najwłaściwsze. Widać, że rozzłościła go - tłumaczy dziewczyna.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Bierzmowanie to jeden z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego w Kościele katolickim, prawosławnym i anglikańskim. Zgodnie z tradycją chrześcijańską bierzmowanie uważane jest za drugi po chrzcie sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Jego celem jest umocnienie wiary i jeszcze silniejsze związanie się z Kościołem. Bierzmowanie jest udzielane kandydatom w wieku pomiędzy 14., a 18. rokiem życia. 

Każdy bierzmowany powinien znaleźć imię, które zostanie nadane mu w dniu przyjęcia sakramentu. Tradycja nadawania nowych imion w trakcie przystępowania do sakramentu, została zaczerpnięta z Nowego Testamentu, który opisuje dzieje Jezusa i zawiera wzmianki o nadawaniu przez niego nowych imion osobom stającym się jego uczniami. Imiona do bierzmowania nie są dowolne - należy brać pod uwagę, że bierzmowanie to sakrament katolicki więc imiona na bierzmowanie powinny być imionami świętych wyświęconych przez Kościół.

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Wybrali imiona na bierzmowanie. Kapłan odmówił jednej z dziewczynek. "Widać, że rozzłościła go"

Pewna nastolatka podzieliła się z nami swoją historią dotyczącą przygotowań do bierzmowania. Dziewczyna podkreśliła, że ksiądz w jej parafii był bardzo wymagający więc każdy, kto przygotowywał się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, musiał przejść specjalny kurs przygotowawczy.

Już na początku ksiądz zapowiedział, żeby każdy zastanowił się, jakie imię chciałby przyjąć podczas bierzmowania. Powiedział, że jest pełna dowolność, ale imię powinno pochodzić od świętych kościoła. Byliśmy podekscytowani i rozmawialiśmy o tym przez pół roku

- zaczęła nastolatka i przyznała, że znajomi wybierali przeróżne imiona, które nie sposób teraz wymienić. Jedna z koleżanek z równoległej klasy zdecydowała się dość oryginalne i mało popularne imię. Kiedy przedstawiła je księdzu, to ten odmówił nadania takiego imienia. Jego tłumaczenia były wprost absurdalne:

Hania wybrała imię Kunegunda. Ksiądz podniósł głos i powiedział, że na pewno wzięła je dlatego, że jest prześmiewcze i jest pochodzenia niemieckiego. Kapłan odmówił i nakazał wybrać inne imię. Poprosił, aby dziewczyna przygotowała listę pięciu imion, a później on wskaże te najwłaściwsze. Widać, że rozzłościła go

- zdradziła dziewczyna. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.