Terminy matur 2022. Ostatni rok łatwych testów. Nadchodzi zmiana

W tym roku abiturienci ostatnich klas szkół średnich podejdą do egzaminu w starej formule, czyli przede wszystkim bez egzaminów ustnych. Od 2023 roku zmieni się wiele, a przyszli maturzyści napiszą zupełnie nowego egzaminu dojrzałości. Wprowadzenie tzw. nowej matury związane jest z likwidacją gimnazjów i wydłużeniem nauki do czterech lat w liceach i pięciu lat w technikach. Jakie zmiany obejmują maturę w 2023 roku?

Jeśli chodzi o tegoroczne matury, rozpoczynają się one w maju. W tym roku pierwszy egzamin uczniowie napiszą w środę 4 maja. Wygląda to następująco:

  • 4 maja 2022 (środa) godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy),
  • 5 maja 2022 (czwartek) godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy),
  • 6 maja 2022 (piątek) godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy).
Zobacz wideo Oliwia Bieniuk relaksuje się po maturach

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Na tych trzech dniach matury się nie kończą. Uczniowie zobowiązani są do tego, by przystąpić przynajmniej do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Pełen harmonogram matur 2022 podany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną dostępny jest TU.

Nowa matura od 2023 roku

Informatory maturalne opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej mówią jasno o tym, jakie zmiany będą obowiązywały od 2023 roku. Najważniejsze z nich dotyczą formy przeprowadzenia egzaminu ustnego i pisemnego z języka polskiego. Zmienia się wiele, co nie jest powodem do radości dla nauczycieli, a tym bardziej dla uczniów.

Pierwsza, bardzo istotna zmiana będzie dotyczyć arkuszy maturalnych z języka polskiego. W 2023 roku maturzyści otrzymają dwa arkusze. Pierwszy będzie dotyczył zagadnień związanych z "językiem polskim w użyciu". Uczeń będzie musiał również rozwiązać test z wiedzy historyczno-literackiej. Zdaniem wielu nauczycieli, zakres tego materiału przerasta możliwości przeciętnego ucznia. Ma on znać ponad 40 tekstów obowiązkowych, a do tej pory to było ich tylko 13.

Drugi arkusz będzie obejmował wypracowanie na wybrany przez ucznia temat. Nowe wymagania obejmują napisanie tekstu na co najmniej 400 słów (do tej pory było jedynie 250 słów), uwzględnienie w nim dwóch utworów literackich (w tym jednego z listy obowiązkowych lektur), oraz odwołanie się do dwóch kontekstów (np. biograficznego, kulturowego, politycznego, społecznego albo historycznego).

Powraca matura ustna z języka polskiego. Jednak w zmienionej formie

Zmiana w egzaminach maturalnych będzie dotyczyć także matury ustnej z języka polskiego. W 2022 roku matura ustna z języka polskiego i z języka obcego (podobnie jak w ubiegłym roku) nie jest obowiązkowa. Od przyszłego roku powróci ona w nieco odświeżonej odsłonie. Uczeń zdający egzamin, będzie losował dwa zadania (w tym jedno z jawnego zestawu pytań). Pierwsze zadanie będzie polegało na sprawdzeniu wiedzy ucznia z lektury obowiązkowej i stworzenie wypowiedzi na jej temat z uwzględnieniem wybranego kontekstu. Drugie zadanie będzie obejmować zagadnienie związane z literaturą lub dziełem sztuki.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA