Izabela Janachowska ma tęczowe dziecko. "Najpierw przeżyłam zachwyt, potem smutek"

Izabela Janachowska podzieliła się z fanami traumatycznym wyznaniem. Tancerka zdradziła, że poroniła. Przyznała, że bardzo obwiniała się za to. - Nie mogłam uwierzyć, że mi nie wyszło. Uznałam to za swoją osobistą porażkę. Byłam oszołomiona - tłumaczyła.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Izabela Janachowska i Krzysztof Jabłońskim są szczęśliwymi rodzicami małego Christophera Alexandera. Chłopiec jest oczkiem w głowie rodziców. Jak się okazuje, tuż przed jego narodzinami, Izabela i Krzysztof doświadczyli traumatycznego przeżycia. Janachowska zdradziła w podcaście "Tak Mamy", że poroniła. 

Zobacz wideo Jakich specjalistów powinnyśmy odwiedzać w ciąży? Dla zdrowia przed porodem i po nim

Izabela Janachowska opowiedziała o poronieniu. "Uznałam to za swoją osobistą porażkę"

Izabela Janachowska zdradziła, że początkowo niewiele myślała o macierzyństwie, jednak, gdy założyła rodzinę z Jabłońskim, poczuła, że jest gotowa na dziecko. Jej pierwsza ciąża zakończyła się wielką tragedią. Teraz tancerka wróciła wspomnieniami do czasu, kiedy doświadczyła bolesnej straty. 

Gdy zobaczyłam te dwie kreski, byłam przeszczęśliwa. Nastąpił u mnie pewien zwrot akcji. Z tego "nie chcę, nie chcę", nagle chciałam, chciałam być w ciąży. A okazało się, że to nie jest wcale takie łatwe. W momencie, gdy zaczynasz się starać, przez jakiś czas ci nie idzie i nagle - jest! No to wtedy jest mega radość i sukces. Tak więc ja byłam zachwycona na maksa, i to nie raz. Niestety, najpierw przeżyłam trochę zachwytu, a potem smutku

- tłumaczyła Janachowska i dodała, że straciła ciążę około dziesiątego tygodnia. Tak jak większość kobiet, tancerka od razu doszukiwała się w poronieniu swojej winy:

Poronienie nastąpiło między ósmy a dziesiątym tygodniem ciąży. I może całe szczęście, że tak szybko. Że nie widziałam tego dziecka, nie musiałam go urodzić. Te sytuacje, które są na etapie późniejszego utracenia ciąży, są dla mnie absolutnie niewyobrażalne. To, co sama przeżyłam, było dosyć traumatyczne. Nie mogłam uwierzyć, że mi nie wyszło. Uznałam to za swoją osobistą porażkę. Byłam oszołomiona i długo nie mogłam dojść do siebie.

Na szczęście dzięki wsparciu najbliższych udało się jej stanąć na nogi i niedługo później powitała na świecie swoje pierwsze dziecko, które jest dla niej wszystkim. Mały Christopher niebawem skończy 3 lata.

 

Tęczowe dziecko - co oznacza ten termin?

Tęczowe dziecko to takie, które przyszło na świat po stracie - po poronieniu, urodzeniu martwego dziecka lub dziecka, które zmarło po porodzie. Skąd ta nazwa? Określenie jest swoistym nawiązaniem do tęczy, która pojawia się zwykle po ulewie, czy burzy i zwiastuje poprawę pogody. W tym przypadku tęcza symbolizuje spokój i szczęście, które odczuwają rodzice. Pojęcie niesie ze sobą duży ładunek emocji. Z jednej strony przyszli rodzice cieszą się z nowo narodzonego dziecka, a z drugiej strony mają w pamięci przykre chwile związane z utratą poprzedniej ciąży. Tęczowe dziecko daje promyk nadziei.

Maja Hyży nawiązuje do poronienia rozpływąjąc się nad wierszem. 'Mega mnie rozczula'Maja Hyży spodziewa się tęczowego dziecka. "Bałam się, że może się nie udać"

Przyczyny poronienia. Co najczęściej powoduje utratę ciąży?

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży, które następuje wskutek przyczyn naturalnych. Do większości poronień dochodzi w I trymestrze ciąży. Szacuje się, że to aż 80 proc. Już prawie co szósta ciąża kończy się przedwcześnie. W skali roku daje to około 40 tysięcy utraconych ciąż.

Do najczęstszych przyczyn poronień, które występują w pierwszym trymestrze ciąży, tak zwane wczesne to:

 • czynniki genetyczne,
 • obniżony poziom progesteronu,
 • wady anatomiczne macicy,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby zakaźne,
 • zaburzenia trofoblastu.
 • choroby wirusowe i bakteryjne,
 • niewydolność cieśniowo-szyjkowa,
 • niewydolność fazy lutealnej,
 • nadużywanie leków,
 • palenie papierosów,
 • narkotyki,
 • złe odżywianie,
 • wysoki poziom stresu.

NPregnant,Woman,Experiencing,Braxton,Hicks,Contractions,In,Third,Trimester,WithPolki nie chcą rodzić. "Najgorszy miesiąc od czasu drugiej wojny światowej"

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: