Najstarsza matka na świecie podstępem spełniła swoje marzenie. Dzieci wychowywała zaledwie 3 lata

Ciąża i poród w dojrzałym wieku zdarzają się coraz częściej i szokują coraz mniej. Maria del Carmen Bousada Lara była jedną z najstarszych matek świata, wpisanych do Księgi rekordów Guinnessa. Aby osiągnąć cel, skłamała w formularzu.

Pierwsza ciąża po trzydziestce obecnie nikogo nie dziwi. Wiele kobiet na pierwszym miejscu stawia rozwój kariery, a na dzieci decyduje się później. Jednak wraz z wiekiem spada szansa na zajście w ciążę. Czasem - ze względów biologicznych - jest to też nierówna walka z matką naturą i tykającym zegarem. Maria del Carmen Bousada Lara nie poddała się. Pomimo zaawansowanego wieku, dzięki metodzie in vitro - udało się jej zajść w upragnioną ciążę.

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szczęśliwa historia bez happy endu

Maria del Carmen Bousada Lara to Hiszpanka, która urodziła się w czasie II wojny światowej - 5 stycznia 1940 r. Nigdy też nie wyszła za mąż, ale uparcie dążyła do posiadania dzieci. Niestety, medycyna w tamtym czasie bezsilnie rozkładała ręce. Pomimo przeciwności losu Maria nigdy nie przestała wierzyć w to, że kiedyś będzie mamą. Naukowy postęp w dziedzinie płodności sprawił, że w Stanach Zjednoczonych zakwalifikowano ją do leczenia niepłodności metodą in vitro. Dokładnie 29 grudnia 2006 r. spełniło się jej marzenie - została mamą. Na świat, przez cesarskie cięcie przyszły bliźnięta: Christian i Paul. Chłopcy urodzili się w Szpitalu św. Pawła w Barcelonie.

Indie. Ciężarnej odmówiono przyjęcia do siedmiu szpitali mimo ciężkiego stanu. Zmarła w wejściu do ósmegoPochwaliła się jak chce nazwać syna. Teściowa powiedziała, że to imię dla psa

Maria, zgłaszając się do leczenia niepłodności skłamała. W formularzu, który dotyczył jej wieku podała nieprawdziwe informacje. Zapewne zdawała sobie sprawę, że jej wiek może na zawsze przekreślić pragnienie bycia mamą, dlatego wpisała 55 lat, zamiast 66 lat, które wówczas miała. Oznacza to, że w wieku 66 (i 358 dni) została mamą - "czyn" ten ma swój wpis w Księdze rekordów Guinnessa.

Niestety, historia Marii del Carmen nie kończy się happy endem. Kobieta niespełna trzy lata po urodzeniu bliźniąt umarła na raka. Odeszła dokładnie w sobotę 11 lipca 2009 r., zostawiając maleńkie dzieci. Kobieta wiedziała, na co się decyduje, liczyła się ze śmiercią. W jednym z udzielonych wywiadów wyznała, że gdyby przyszło jej umrzeć wcześnie, jej dziećmi zaopiekuje się rodzina. I tak właśnie się stało.

Rodzice helikoptery są nadopiekuńczyHelikopterowi rodzice nie wiedzą, że wyrządzają dziecku krzywdę

Najstarsza mama na świecie mieszka w Indiach

Historia zna wiele przypadków późnych i szczęśliwych ciąż. Są na świecie przykłady na to, że nawet w wieku 70+ można urodzić zdrowe i silne dziecko, jednak te już można policzyć na palcach jednej ręki, a przez lekarzy kwalifikowane są raczej jako "cud" niż jako zdrowa i bezpieczna ciąża. Jedną z najstarszych mam na świecie jest hinduska Erramatti Mangamma, która urodziła dziecko w wieku 74 lat. Kobieta starała się o potomstwo przez 57 lat.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: