Tajemnicza choroba dzieci u coraz większej liczby pacjentów. Jakie objawy powinny zaniepokoić?

U około 170 dzieci w Europie wykryto tajemnicze zapalenie wątroby. Do szpitali trafiają pacjenci w przedziale wiekowym od miesiąca do 16. roku życia. Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny powikłań, ale podejrzewają, że może być za nie odpowiedzialna nowa odmiana adenowirusa.

Więcej informacji na temat zdrowia dzieci przeczytasz na Gazeta.pl.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że ostre zapalenie wątroby o nieznanej przyczynie wykryto u 114 dzieci w Wielkiej Brytanii, 13 dzieci w Hiszpanii, 12 dzieci  w Izraelu,  9 dzieci w Stanach Zjednoczonych, 6 dzieci Danii, a także u mniej niż 5 najmłodszych w Irlandii, czterech w Holandii i we Włoszech, dwóch w Norwegii i Francji. Pojedyncze przypadki pojawiły się w Rumunii i Belgii. Tajemnicza choroba dzieci powoduje podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych AST i ALT, co świadczy o uszkodzeniu organu. Kilkunastu  chorych wymagało przeszczepu wątroby, jedno dziecko zmarło.

Zobacz wideo Dr Górska-Kot: Na oddziały pediatryczne przyjmujemy codziennie dzieci po próbach samobójczych

Tajemnicza choroba dzieci. Jakie są objawy?

Wśród charakterystycznych objawów, jakie zaobserwowano u pacjentów, pojawiły się m.in.:

  • biegunka
  • wymioty
  • ból brzucha 

Europejskie Centrum Kontroli Chorób próbuje, jak najszybciej ustalić powód występowania tajemniczego zapalenia wątroby. WHO wskazała adenowirusa jako możliwą przyczynę choroby, jednak podkreślono, że cały czas "trwa dochodzenie w sprawie czynnika sprawczego". Dotychczas 74 ze zidentyfikowanych przypadków tajemniczej choroby dzieci dało wynik pozytywny dla adenowirusa.

Dobra wiadomość jest taka, że obojętnie z jakim patogenem mamy do czynienia, doświadczenia z pandemią Covid-19 pozwolą nam lepiej ograniczyć jego transmisję 

- powiedziała prof. Susan Hopkins z Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego.

Kolejne doniesienia o przypadkach ostrego zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu, odnotowywane wśród małych dzieci Tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci. Coraz więcej przypadków w Europie

Więcej o: