To zdrobnienie stało się imieniem uwielbianym przez rodziców. Niestety w tym roku może całkowicie wypaść z rankingu

Imię, które jest zdrobnieniem od wielu innych, ale od roku 1418 fukncjonuje jako samodzielna forma. Dziewięć lat temu było najpopularniejsze w Polsce.

Magdalena, Lena, Lenka

Lena to zdrobnienie od pochodzącego z języka greckiego imienia Helena lub Magdalena. W Polsce zdrabnia się również w ten sposób imię Milena czy Leonia.

Wzmianki o samodzielnym brzmieniu imienia Lena pojawiały się już w XIV wieku. W latach 2013 oraz 2014 było niekwestionowanym numerem jeden wśród wyborów rodziców. Nic dziwnego, imię brzmi miękko, jest eleganckie i delikatne.

W ubiegłym roku Lena zajęła w rankingach dopiero 9. miejsce, wszystko wskazuje na to, że tendencja spadkowa się utrzymuje i imię może zupełnie zniknąć z list.

Cóż, każda moda kiedyś przemija. Obecnie na czele list stoi imię Zuzanna, Zofia oraz Hanna. Wśród imion dla chłopców na podium figurują Antoni, Jan i Aleksander.

Francuska Hélène 

W innych językach formy imienia Lena to Ellen (ang.), Hélène (fr.), Helen, Ellen (niem.), Lena, Lenka (połud.-słow). Okazuje się, że to ostatnie również nadawane jest jako samodzielne imię (Lenka) w krajach takich, jak Czechy i Słowacja.

Polska Lena celebruje imieniny razem z Heleną, 18 sierpnia.

Gajusz i Ligia

Wybór imienia zawsze jest ważnym momentem dla każdego rodzica. Jedni decydują się na imiona związane z ich rodem, tradycyjne. Inni stawiają na wyróżniające się, oryginalne imiona jak Inez czy Nadia. Najrzadziej nadawanymi imionami w roku 2021 były Mercedes, Ligia i Nia, a także Gajusz, Racibora czy Romea.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.