Te imiona nosi najwięcej Polek. Wielu rodziców ich unika, by wyróżnić córki na tle innych dzieci

Ania, Kasia, Ola, a może Małgorzata? Jakie są najpopularniejsze imiona żeńskie w Polsce? Jeśli przyjrzymy się dokładniej pokoleniom naszych mam i babć, możemy śmiało wyciągnąć wnioski, co do popularności danego imienia na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dziś wymyślając imiona dla swoich dzieci, wiele rodziców omija je szerokim łukiem właśnie przez zbyt dużą popularność.

Jak wygląda lista najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce? Przygotowaliśmy ranking imion, które obecnie nosi najwięcej kobiet w naszym kraju. Sprawdź, czy znajduje się też tam twoje imię.

Zobacz wideo Paula Tumala zdradziła imiona bliźniaczek i opowiedziała, jak się czuje w ciąży

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ranking otwiera pełna łaski Anna

Najpopularniejszym imieniem żeńskim od dawien dawna jest Anna. Imię to oznacza w języku hebrajskim "łaska"; tłumaczy się je jako "pełna wdzięku, łaski". W Polsce pojawiło się w XIII wieku. Ania to kobieta, która lubi błyszczeć. Znaczenie jej imienia wskazuje również na to, że jest taktowna i wyrozumiała, ale lubi postawić na swoim. W Polsce to imię nosi ponad 100 tys. kobiet.

Zakazane imię, czyli Maria

Tuż za Anią, w naszym rankingu pojawia się Maria, czyli imię przez wieki zakazane, ze względu na jego boski wydźwięk (tak miała na imię matka Jezusa). Maria jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mariam, czyli „napawać radością" lub od egipskiego meri-jam „ukochana przez Boga". W Polsce żyje prawie 700 tysięcy kobiet, które mają tak na imię.

NoworodekNajpopularniejsze imiona 2021, które od lat są numerem jeden. Były znane wieki temu, a oznaczają lilię i wybitnego

Podium zamyka szalona Kaśka

Na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych polskich imion żeńskich znalazła się Katarzyna. To imię rodzice nadali swoim córkom ponad 600 tysięcy razy. Imię żeńskie pochodzące od greckiego słowa katharós "czysty", "bez skazy". Imię znane w Polsce już w średniowieczu w formach Kachna, Kata, Katarzena, Katarzyna, Katerzena, Katerzyna, Katuszka. Kobiety, które noszą to imię to choleryczki. Często przyjmują pozę obrażonej damy. Są szalone i niezwykle inteligentne.

DzieckoCo oznacza imię Julia? Do niedawna było hitem, ale zaliczyło wielki spadek

Popularne imiona żeńskie nadawane w Polsce

Wśród pozostałych imion żeńskich, nieco mniej popularnych niż pierwsze trzy, znajdują się inne, które nosi też ogromna liczba kobiet. Jest to np. Małgorzata, Agnieszka i Hania. Do równie popularnych należy także Aleksandra, czy zapomniana dziś Krystyna. W Polsce żyje także wiele pań o imieniu Barbara, która wyprzedziła Ewę, Magdalenę, i Elżbietę oraz Monikę - imiona piękne, ale dziś zapominane i rzadko nadawane nowonarodzonym dziewczynkom.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: