Syndrom Piotrusia Pana dotyczy nie tylko mężczyzn. Zaniedbania odbywały się już w dzieciństwie

Któż nie kojarzy chłopca, który nigdy nie chciał dorastać? Na jego cześć nazwana została pewna dolegliwość - syndrom Piotrusia Pana. Osoby dotknięte tą przypadłością postrzegane są jako wieczne dzieci, które nie biorą za nic odpowiedzialności.

Interesujesz się nowinkami związanymi z życiem rodzinnym? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Pozycja przy rodzeniu do uwzględnienia w planie porodu! "Dziecka nie rodzi się na leżąco"

Piotruś Pan nigdy nie chciał dorastać. Marzył o tym, by całe życie spędzić w Nibylandii na zabawie z Wendy i Zagubionymi Chłopcami. Niewiele osób spodziewało się, że postać ta będzie kojarzona z pewną psychologiczną dolegliwością. Syndrom Piotrusia Pana pojawia się, gdy dojrzały (wydawałoby się) mężczyzna zachowuje się jak dziecko. Nie chce on wziąć odpowiedzialności za siebie innych.

Czym jest syndrom Piotrusia Pana? Osoba nim dotknięta nie chce być dorosła

Na samym początku warto przypomnieć, że dolegliwość ta nie jest zaburzeniem psychicznym. Nie znajdziemy jej w żadnych klasyfikacjach. Nie znaczy to jednak, że kompleks Piotrusia Pana nie istnieje. Okazuje się, że szeroko opisany został w 1983 roku przez psychologa Dana Kileya w książce "The Peter Pan Syndrome: Men Who Have Never Grown Up". Syndrom ten dotyka wielu mężczyzn. Panie również zmagają się z tą przypadłością, ale znacznie rzadziej. Osoba zmagająca się z tą dolegliwością jest wiecznym dzieckiem. Zachowuje się tak, jakby nie była dorosła i odpowiedzialna. 

Syndrom Piotrusia Pana - objawy. Problemy emocjonalne zaburzają funkcjonowanie

Dorosła osoba zachowuje się jak dziecko. Staje się kapryśna, egoistyczna i narcystyczna. Wymaga od otoczenia, by uwaga była skupiona wyłącznie na nim. Człowiek dotknięty tym syndromem zmaga się również z poważnymi problemami emocjonalnymi. Nie potrafi jasno określić swoich oczekiwań i nie wie, w jaki sposób przeżywać swoje uczucia. Skutkiem tego może być całkowite wycofanie lub nadmierna emocjonalność. Osoby zmagające się z syndromem Piotrusia Pana nie potrafią wziąć odpowiedzialności za swoje zachowanie. Nigdy nie widzą swojej winy i wszędzie szukają usprawiedliwienia. Kolejnym objawem jest niezdolność podejmowania decyzji. Osoba będzie unikała tego tak samo umiejętnie, jak Piotruś Pan uciekał przed dorastaniem. 

Mężczyźni dotknięci tym kompleksem szukają kobiety, która zastąpi im matkę i weźmie za wszystko odpowiedzialność. 

Syndrom Piotrusia Pana - przyczyny.  Dlaczego niektóre osoby są "wiecznymi dziećmi"?

Przyczyną pojawienia się tej przypadłości może być wychowywanie się w rodzinie dysfunkcyjnej. "Piotruś Pan" ma nadopiekuńczych rodziców. Często podświadomie nie chcą oni, by ich dziecko dorosło i opuściło dom rodzinny. Dziecko nie nauczyło się odpowiedzialności, bo było we wszystkim wyręczane. Matka lub babcia nadmiernie je rozpieszczają i chowają pod kloszem. Osoby dotknięte syndromem mogą pochodzić też z rodziny zimnej emocjonalnie. Rodzice bardziej niż dzieckiem interesują się karierą, co wpłynęło na pojawienie się i rozwój przypadłości.

Edziecko.pl jest dla Was i dla Was piszemy o życiu rodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.