Syndrom pustego gniazda ma nietypowe objawy. Może właśnie go przechodzisz

Istnieje stereotyp, że syndrom pustego gniazda dotyka wyłącznie kobiety. Okazuje się, że z przypadłością tą zmagają się również mężczyźni. Na czym polega ten syndrom, jakie są jego objawy i jak sobie z nim radzić?

Interesujesz się wiadomościami związanymi z życiem rodzinnym? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Wystarczyła chwila nieuwagi. 5-latka sama wyszła na ulicę

Syndrom pustego gniazda może w przyszłości dotknąć każdego rodzica. Pod tą nazwą kryją się dolegliwości, które mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie. Mogą być one mniej lub bardziej nasilone i są skutkiem tego, że dorosłe dzieci opuszczają dom rodzinny. Przypadłość ta najczęściej dotyka kobiety, ale zmagają się z nią również mężczyźni. Zdaniem psychologów, ci ostatni mogą przechodzić go intensywniej. Związane jest to z kulturalnym postrzeganiem mężczyzn, jako osób, które nie okazują swoich emocji ze względu na to, że jest to "kobieca domena".

Czym jest syndrom pustego gniazda? Na przypadłość składa się szereg dolegliwości

Na początku należy wyjaśnić, że syndrom pustego gniazda nie jest zaburzeniem psychicznym. Nie znajdziemy go ani na liście DSM-V, ani w klasyfikacji ICD 10. Nie znaczy to jednak, że taka przypadłość nie istnieje. Została ona szeroko opisana przez psychologów i psychiatrów. Najczęściej spotykanymi objawami tego syndromu są bardzo obniżony nastrój i poczucie braku sensu. Taki stan rzeczy bardzo szybko może przerodzić się depresję, która jest chorobą śmiertelną. Osoby dotknięte tą dolegliwością mają poczucie utraty tożsamości. "Kim jesteśmy, skoro nasze dziecko opuściło dom i nie mamy się kim zajmować?" - takie pytania często sobie zadają rodzice. 

Syndrom pustego gniazda może mieć opłakane skutki. Depresja to tylko jedno z nich

Wielu rodziców dotkniętych tą przypadłością próbuje wpływać na decyzję swoich dorosłych dzieci. Stają się zaborczy i kontrolujący. Do tego dochodzi mniej lub bardziej świadome wzbudzanie wyrzutów sumienia. Nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zachowanie jest toksyczne. Syndrom pustego gniazda jest o tyle niebezpieczny, że może doprowadzić do pojawienia się depresji i myśli samobójczych. Bardzo poważnym skutkiem jest również pogorszenie się relacji rodzinnych. Wiele osób szuka ukojenia w lekach lub alkoholu. Zdarzają się również przypadki prób samobójczych. 

Syndrom pustego gniazda. Jak sobie z nim radzić?

Dolegliwość ta związana jest z samotnością i to ona ma największy wpływ na to, jak rodzice będą przeżywać wyprowadzkę dzieci. Do wyleczenia potrzebne jest towarzystwo innych osób, które będą wspierać rodzica. Obecność męża, przyjaciół lub innych ludzi pozytywnie wpływa na samopoczucie. Dobrym pomysłem będzie również zapisanie się na jakieś kursy lub zajęcia dodatkowe. Ważny jest również stały kontakt z dzieckiem. Jeśli mieszka w tym samym mieście lub niedaleko, można umawiać się na spotkania. 

Czasem jednak zdarza się tak, że wyżej wymienione sposoby zawodzą. W tym przypadku należy udać się do psychoterapeuty, który poszuka sposobów do przepracowania problemu. Porady lekarza specjalisty należy zasięgnąć przede wszystkim wtedy, gdy pojawią się objawy depresyjne i myśli samobójcze. Konsultacja psychologiczna lub lekarska nie są powodem do wstydu i mogą pomóc w procesie leczenia

Edziecko.pl jest dla Was i dla Was piszemy o życiu rodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA