Ulga na dziecko 2021 - limit dochodu. Wielu boleśnie odczuje zmiany związane z Polskim Ładem

Ulga na dziecko to potoczna nazwa ulgi prorodzinnej, która obowiązuje w naszym kraju od wieku lat i już wszyscy zdążyli się do niej przyzwyczaić. Rodzice, którzy rozliczali swoje zeznania podatkowe, mogli otrzymać zwrot podatku z tytułu wychowywania dziecka lub dzieci. Niestety, wraz z Polskim Ładem zostały wprowadzone nowe ograniczenia i nie wszyscy będą mogli cieszyć się z dodatkowej gotówki.

Od połowy lutego możemy rozliczać swoje PIT-y za zeszły rok - mamy na to czas do końca kwietnia. Dla wielu rodziców jest to doskonała okazja na solidny zastrzyk gotówki i podreperowanie domowego budżetu, a kwoty - w zależności od liczby dzieci - są znaczne i przydadzą się w każdym domu.

Zobacz wideo Czy rząd żałuje wprowadzenia polskiego ładu?

Więcej informacji na temat świadczeń rodzinnych i ulg podatkowych dla rodziców na stronie Gazeta.pl.

Ulga na dziecko 2021 – limit dochodu i wysokość odliczenia

Aktualnie ulga na dziecko, na którą mogą liczyć rodzice wychowujący jedno, dwoje lub więcej dzieci, wygląda następująco:

  • jedno dziecko – miesięczna ulga 92,67 zł (ulga roczna to 1112,04 zł).
  • dwoje dzieci – miesięczna ulga po 92,67 zł na każde dziecko (ulga roczna wynosi po 1112,04 zł na każde dziecko, łącznie na dwójkę dzieci to 2224,08 zł).
  • troje dzieci – ulga na pierwszą dwójkę dzieci wynosi po 92,67 zł a na trzecie dziecko 166,67 zł (ulga roczna na pierwszą dwójkę dzieci wynosi po 1112,04 a na trzecie dziecko - 2000,04 zł, roczna ulga na trójkę dzieci wynosi 4224,12 zł).
  • czworo lub więcej dzieci – ulga na pierwszą dwójkę dzieci wynosi po 92,67 zł, na trzecie dziecko – 166,67 zł, na czwarte i każde następne dziecko – po 225 zł (miesięczna ulga na czworo dzieci wynosi więc 577,01 zł). W skali rocznej otrzymujemy na pierwszą dwójkę dzieci po 1112,04 zł, na trzecie dziecko 2000,04 zł a na czwarte i każde kolejne po 2700 zł, czyli łącznie 6924,12 zł.

Przedszkola i żłobki we Wrocławiu otwarte, ale jest w nich niewiele dzieciBłędy we wnioskach o dodatkowe 500 plus. ZUS pisze do rodziców

Zmiany ulgi prorodzinnej w Polskim Ładzie

W następnym roku, gdy rozliczać będziemy podatki za obecny, obowiązywać będą nowe zasady rozliczania ulgi na dziecko – wprowadzone przez tzw. Nowy Polski Ład. Do tej pory ulgę mógł wykorzystać każdy rodzic, nawet jeśli jego podatek wynosił 0 zł. Ulga prorodzinna była dodatkowym zastrzykiem gotówki, głównie dla osób o niskich dochodach. Od przyszłego roku się to zmieni.

Polski Ład, w swoich przepisach ogranicza ulgę prorodzinną, ponieważ zmiany dotyczyć będą zwrotu niewykorzystanej części ulgi (przekraczającej wartość rocznego podatku). Zwrot ulgi będzie możliwy wyłącznie do wartości składek ZUS (emerytalnych, rentowych, chorobowych i wypadkowych), bez składki zdrowotnej.

500 plusUlga na dziecko 2021 - limit dochodu. Zmiany są szczególnie niekorzystne dla jednej grupy

Nowa kwota wolna od podatku

Program Polski Ład wprowadził od 2022 roku kwotę wolną od podatku, która wynosi 30 tys. złotych rocznie. Oznacza to, że osoby zarabiające najniższą krajową, nie będą miały potrącanych zaliczek na podatek – miesięcznie zostanie im więcej w portfelu, ale w kolejnym roku nie otrzymają zwrotu. Z ulgi mogą tylko ci, których składki wynoszą równo bądź więcej niż wspomniana ulga na dzieci. Przy niskich dochodach jest to nierealne.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: