Dzieci wyjątkowo zdolne. Szacuje się, że stanowią 3 proc. populacji. Po czym je poznać?

Dla każdego z rodziców, każde dziecko jest wyjątkowe i oczywiście zdolne. Szybko zaczyna łapać grzechotki, następnie chodzić i mówić. W szkole zdobywa same nagrody i pochwały. Ma świadectwo z wyróżnieniem Czy możemy już mówić o dziecku wyjątkowo zdolnym? Jak rozpoznać cechy i pomóc w prawidłowym rozwoju takiego malucha?

Szacuje się, że w naszym kraju mamy około 3 proc. wyjątkowo zdolnych dzieci. Jako rodzice, już na wczesnym etapie możemy zauważyć wyraźne cechy osobowości dotyczące wykonywania różnych czynności, które określa się mianem zdolności, uzdolnień czy talentu.

Zobacz wideo Magda Narożna zachwycona talentem córki: Ma lepszy głos niż ja

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pierwsze lata szkoły są kluczowe

Najistotniejsze są jednak pierwsze lata szkoły, gdzie następuje rozkwit zdolności intelektualnych. U dziecka zdolnego wybijają się takie cechy jak:

  • wysoka sprawność językowa,
  • umiejętność wyciągania wniosków,
  • bardzo dobrą pamięć,
  • oryginalność zadawanych pytań,
  • zainteresowania czytelnicze,
  • umiejętność dostrzegania i rozwiązywania problemów.

Wyjątkowo zdolne dzieckoWyjątkowo zdolne dziecko. Rozpoznasz je po tych sześciu cechach

Wybitnie zdolne dzieci są często tłamszone przez rodziców

Niestety nie zawsze rodzice potrafią rozpoznać wyjątkowo zdolne dziecko, do którego często przypinana jest łatka niegrzecznego, upartego, głośnego i zadającego "milion dziwnych pytań". Rodzice chcą mieć dzieci grzeczne, ciche i skromne dlatego ich ciekawość świata jest bardzo szybko tłamszona. W szkole dzieci te często czują się zagubione, nieśmiałe, odznaczają się chwiejnością emocjonalną i wysokim poziomem lęku. Efektem tego może być izolacja lub nawet odrzucenie ucznia przez grupę.

Lara GesslerGessler pozuje w bikini i odkrywa ciążowy brzuch. Kwaśniewska żartobliwie reaguje

"Zdolny ale leniwy"

Dzieci zdolne mają wiele problemów i potrzeb. Wymagają specjalnej troski, mądrego potraktowania i odpowiedniej pomocy. Zdarza się, że uczeń zdolny powoduje spore problemy, ponieważ zwyczajnie nudzi się na lekcjach, które są dla niego zbyt proste. Nieraz mówi się o takich osobach "zdolny, ale leniwy". Takiemu dziecku z łatwością przychodzi opanowanie materiału, ale z drugiej strony nie może się skoncentrować na jednej rzeczy, lekcja szybko go nudzi, jest nadpobudliwy. Zadaje pytania, rozmawia, przeszkadza nauczycielowi, co nierzadko jest odbierane jako niegrzeczne zachowanie, a nie wynik znudzenia zajęciami.

Kluczową kwestią jest tu właściwa pomoc edukacyjna, której wymagają zdolni uczniowie. Zarówno kierowanie rodzica z dzieckiem do odpowiednich specjalistów oraz wsparcie poprzez określone zajęcia, działania, organizację przestrzeni życiowej sprzyjają rozwojowi talentu.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: