Ile daje się na komunię? Trzeba uważać na podatek od darowizny. Grożą wysokie kary

Jednym z palących tematów w maju jest odpowiedź na pytanie "ile dać dziecku na komunię", oczywiście chodzi o prezent w formie pieniędzy. Niby nie ma odgórnych reguł i jest pełna dowolność w kwocie prezentu, ale boimy się, że możemy dać za mało. Z ogromną kwotą też jednak powinniśmy uważać, ponieważ istnieje możliwość, że zamiast pomóc dziecku w uzbieraniu kwoty na wymarzony prezent, możemy przysporzyć wiele problemów sobie i jego rodzicom.

Lista prezentów, jakie otrzymują dzieci z okazji Pierwszej Komunii Świętej robi wrażenie. Tutaj raczej nie ma encyklopedii, czy zegarka. Są telefony, laptopy, kłady, a nawet drony. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że przekraczając pewien limit, grozi nam zapłacenie podatku od darowizny. I to wcale nie małego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Podlicz kwoty wszystkich prezentów

Podatek od darowizny jesteśmy zobowiązani zapłacić, gdy wysokość darowizn przekracza ustanowiony przez prawo limit. Istotne jest, że wartość rynkowa przekazanych dóbr od jednej osoby kumuluje się na przestrzeni 5 lat. Także jeśli w ciągu 5 lat ta będziemy przekazywać znaczne prezenty, a ich wartość przekroczy kwotę wolną od podatku, wówczas musimy z tego rozliczyć się w urzędzie.

Szkolne misterium wielkanocne.Tak wyglądało szkolne przedstawienie. Przywiązali ucznia do krzyża

Ile wynosi podatek od darowizny?

Podatek od darowizny w Polsce waha się od 3 do 20%. Konkretna wysokość jest ściśle związana z wartością darowizny (np. mieszkanie w Centrum Warszawy albo rower z górnej półki) oraz przynależnością darczyńcy i obdarowanego do danej grup podatkowej, które przedstawiają się następująco:

I grupa podatkowa (czyli najbliższa rodzina), to:

 • małżonkowie,           
 • zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki itd.),
 • wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd.),
 • pasierb,
 • zięć / synowa,
 • rodzeństwo,
 • ojczym, macocha, teściowie.

II grupa podatkowa (dalsi krewni):

 • zstępni rodzeństwa (np. bratankowie, siostrzeńcy, ich dzieci i wnuki),
 • rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa (np. bratowa) i rodzeństwo małżonków (np. siostra męża), małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

III grupa podatkowa: wszyscy pozostali nabywcy.

Podatek od darowizny zależy od grupy podatkowej i w wymienionych wyżej przypadkach wygląda następująco:  

 • 9 637 zł - dla I grupy podatkowej;
 • 7 276 zł - dla II grupy podatkowej;
 • 4 902 zł - dla III grupy podatkowej.

RodziceOpieka nad dzieckiem - korzystna zmiana dla rodziców

Co zrobić jeśli przekroczymy próg podatkowy i kupimy drogi prezent?

Reasumując, jeśli nasze prezenty przekroczą dany próg, mamy sześć miesięcy na to, aby zgłosić taki fakt do Urzędu Skarbowego i tym samym zapłacić należny podatek. Jeśli przedmiotem darowizny były pieniądze, trzeba udokumentować ich przekazanie na rachunek bankowy nabywcy.

Prawo przewiduje kary finansowe dla osób, które przekroczyły wspomniane progi i zataiły te informacje przed US, nie płacąc podatku. Urząd może wówczas wszcząć postępowanie o popełnienie przestępstwa. Za niezapłacenie grozi kara w wysokości od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Ulga na dziecko - do jakiego wieku? Rodzice, zostało zaledwie 9 dni na rozliczeniaUlga na dziecko - do jakiego wieku? Rodzice, zostało zaledwie 9 dni na rozliczenia

Najważniejsze jest dziecko

Jedno jest pewne, przygotowując prezent dla dziecka, które przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej trzeba pamiętać, by nie przesadzić z kwotą, aby nie przysporzyć sobie dodatkowych zmartwień. Zbyt wysoka może też wywołać dyskomfort u rodziców obdarowanego dziecka. Ponadto prezenty nie powinny przyćmić tego, co w tym dniu jest najważniejsze – dziecka, które przeżywa sakrament jakim jest Eucharystia.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: