"Jestem nieletnia i chcę powiększyć usta". Post wzbudził emocje u internautów. Lekarz wyjaśnia

Zabiegi medycyny estetycznej stają się coraz bardziej powszechne. Niektórymi z nich interesują się także nastolatki, o czym świadczy wpis opublikowany na jednej z facebookowych grup. Lekarka medycyny estetycznej, specjalistka ginekologii i położnictwa dr Agnieszka Nalewczyńska wyjaśniła nam, czy można powiększyć usta osobie nieletniej.

Niegdyś operacje plastyczne i zabiegi medycyny estetycznej były tematem tabu, a gwiazdy niechętnie przyznawały się do poprawiania urody. Dziś mówią o tym o wiele częściej, a usługi, które do niedawna uchodziły za te przeznaczone dla "pięknych i bogatych" stały się bardziej powszechne. Salonów piękności i klinik medycyny estetycznej przybywa, zabiegi zaczęły budzić duże zainteresowanie nie tylko osób dorosłych, lecz także nastolatek.

Post nastolatki wzbudził emocje u internautów

Więcej artykułów dotyczących aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Wiele influencerek chętnie opowiada o zabiegach, które przeszły, by poprawić swój wygląd, a nastolatki nie od dziś lubią naśladować swoje idolki. TikTokerki i Youtuberki, których grupę docelową stanowią przede wszystkim dzieci bywają krytykowane za promowanie nieodpowiednich wzorców i wprawianie nastolatek w kompleksy.

Czy ktoś orientuje się, czy będąc osobą nieletnią można powiększyć usta za zgodą rodziców?

- czytamy we wpisie na jednej z facebookowych grup.

Pytanie wzbudziło wiele kontrowersji. Internauci zaczęli spekulować, czy dziewczynka jedynie podąża za modą, czy też przez zabieg próbuje walczyć z danym kompleksem. Niektórzy skrytykowali jej pomysł, zakładając, że decydując się na zabieg uzyska przerysowany efekt. Twierdzili również, iż osoby niepełnoletnie są zbyt młode, aby powiększać usta. W komentarzach pojawiły się także głosy internautów, którzy stanęli w obronie dziewczyny.

Może dziewczyna ma nierówne usta, bądź jakieś "ubytki" i lekka korekta nie da "efektu glonojada" a ładnych, naturalnych ust. Nie osądzajmy jak nie wiemy jak wygląda sytuacja
Nie każde powiększenie ust daje przerysowany efekt. Wszystko można zrobić ze smakiem i wierzę, że autorka postu ma trochę oleju w głowie i nie chce się oszpecić. Jeśli małe usta to jej duży kompleks, niech śmiało sobie powiększa. Więcej samoakceptacji na przyszłość, dziewczyny!
Każdy ma prawo samodecydowania o własnym ciele. Jeżeli to przemyślana decyzja, być może przez uciążliwy kompleks (nie znamy sytuacji), to dlaczego nie?

- pisali.

O to, czy możliwe jest wykonanie zabiegu powiększania ust w przypadku osoby nieletniej, zapytaliśmy ekspertkę. Okazało się, że można go wykonać, gdy pacjentka skończyła 16 lat. Istotne są jednak dwie kwestie.

Do podjęcia decyzji o powiększeniu ust u osób w wieku 16-18 lat potrzebujemy dwóch zgód równoległych. Zarówno pacjentki jak i jednego z rodziców lub opiekuna prawnego. Zgoda na papierze bez obecności i złożenia podpisu na naszym druku jest nieważna

- tłumaczy lekarka medycyny estetycznej, specjalistka ginekologii i położnictwa dr Agnieszka Nalewczyńska w rozmowie z portalem eDziecko.pl.

Więcej o: