Emerytura 4 plus może gwarantować dodatkowe 1000 zł. Trzeba jednak spełnić trzy warunki

Program "Mama 4 plus" to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które weszło w życie 1 marca 2019 roku. Jego główną rolą jest zapewnienie niezbędnych środków do utrzymania osób, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci, w ogóle go nie podjęły lub pracowały zbyt krótko, by wypracować "normalną" emeryturę.

Od lutego 2019 roku o specjalną emeryturę mogą się starać kobiety, które - co istotne - urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. Negatywnie zostają rozpatrzone wnioski tych osób, które wychowały mniej niż czwórkę dzieci, przebywają za granicą lub wcześniej została im ograniczona władza rodzicielska.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Mama 4 plus. Komu należy się świadczenie? Warunki

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, trzeba spełnić trzy podstawowe warunki, gdyż nie każdy może na nie liczyć. Przede wszystkim liczy się sam dochód. Jeśli dana mama, nie posiada niezbędnych środków na utrzymanie może liczyć na emeryturę z programu "Mama 4 plus" w wysokości 1250,88 zł, czyli wysokość najniższej emerytury. Co istotne, rodzicielskie świadczenie uzupełniające podlega corocznej waloryzacji.

Ponadto, aby otrzymać "rodzicielska emeryturę" trzeba:

  • być matką, ukończyłaś 60 lat oraz urodziłaś i wychowałaś lub tylko wychowałaś co najmniej 4 dzieci,
  • być ojcem, ukończyłeś 65 lat oraz wychowałeś co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała,
  • mieszkać w Polsce i mieć tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia) i posiadać polskie obywatelstwo.

Dodatkowo, o emeryturę na specjalnych zasadach mogą również starać się obywatele jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli jest cudzoziemcem).

Wniosek i potrzebne dokumenty

Specjalna emerytura nie jest przyznawana automatycznie, żeby ją dostać trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na specjalnym formularzu (ZUS ERSU), który możemy pobrać z Internetu albo z punktu obsługi petenta w urzędzie.

Do wniosku należy dołączyć:

  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,
  • zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego,
  •  akt zgonu w przypadku śmierci matki dzieci,
  • zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody
  • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA