Dzieci HNB. Mają szczególne potrzeby, ale rodzice dowiadują się o tym za późno

Niemowlęta, które ukojenie znajdują tylko przy piersi matki, lub w ramionach opiekuna. Takie, które trudno ukoić. Takie, które potrzebują pełnej, absolutnej uwagi. High Need Babies - dzieci o wyjątkowych potrzebach.

Ich płacz powoduje, że nie sposób pozostać obojętnym, a płaczą często i jakby intensywniej niż inne dzieci. Są rodzice, którzy ich płacz określają, jako rozdzierający.

HNB to dzieci, które w żaden sposób nie wybierają swoich doznań, nie manipulują, to istoty, które czują więcej, słyszą głośniej, a ich układ nerwowy funkcjonuje w sposób szczególny. 

Termin High Need Babies został wprowadzony przez Williama i Marthę Searsów, którzy uznawani są za twórców paradygmatu rodzicielstwa bliskości. W swoich publikacjach zwrócili uwagę, że istnieją dzieci, których wyróżniające się cechy są wynikiem specyficznego temperamentu, czyli budowy układu nerwowego.

Jakie są HNB?

Specyficzna struktura układu nerwowego to cały szereg zachowań, których ukojenie może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Niemowlęta HNB wyróżnia najczęściej głośny krzyk. Zapewnienie opieki takiemu dziecku stanowi trudność i ważne, by rodzice jak najwcześniej mieli świadomość tego, co się właściwie dzieje z ich dzieckiem, po to, by uzyskać odpowiednie wsparcie.

Poniżej kilka najbardziej charakterystycznych cech HNB:

  • Zwykło mówić się o takich maluszkach, jako nieodkładanych - HNB nie akceptują w większości wózków, łóżeczek, ich jedynym wyborem zawsze będą ramiona rodziców.
  • HNB nie są w stanie utrzymać rytmu dobowego - ich rutyna jest często niezwykle zaburzona.
  • Kiedy nie śpią, nie potrafią zająć się sobą - to rodzic jest dla takiego dziecka największą ostoją, atrakcją, ukojeniem i rozrywką. Kiedy czują w pobliżu jego obecność, są najbardziej spokojne.
  • HNB rzadko zapadają w jednostajny, mocny sen - Ich układ nerwowy wciąż czuwa, jest często przebodźcowany, przytłoczony. W takich warunkach dziecku niezwykle trudno wyciszyć się i zasnąć.
  • Na przeciętne bodźce reagują ze zdwojoną mocą - HNB to maluszki, których układ nerwowy reaguje mocniej i dotkliwiej na wszelkiego rodzaju bodźce. To, co dla nas wydaje się nieco męczące, dla malucha HNB może być nie do zniesienia.
Zobacz wideo Każdy noworodek przechodzi przez szereg etapów.

Jak żyć z HNB?

Przede wszystkim najbardziej spokojnie, jak tylko się da. Dla każdego dziecka opiekun, rodzic jest fundamentem i swoistą bazą dla jego własnych odczuć. Jakkolwiek rodzic jest przytłoczony opieką nad wyjątkowym dzieckiem, powinien wesprzeć się na tyle, by dawać mu stabilizację i ukojenie.

Drażliwość, nerwowość, zniecierpliwienie opiekuna zostaną przez malca natychmiast wychwycone i „przejęte" ze zdwojoną siłą.

Zaopiekowanie się swoimi emocjami w tak trudnej podróży, jaką jest rodzicielstwo z HNB jest niezwykle istotne. I jednocześnie może być niezwykle trudne. Nie trzeba bać się proszenia o pomoc, korzystać ze jej wszelkich możliwych form. Niestety i tutaj rodzice mogą spotkać kolejnego przeszkody. Wciąż zbyt mało osób wie, czym jest HNB, jak sobie radzić ze szczególnymi potrzebami takich dzieci i jak wesprzeć jego wykończonych rodziców.

Pewność, że robicie wszystko najlepiej, jak się da, będzie kluczem. Wsparcie profesjonalistów, a nie krewnej, która płacz waszego dziecka postrzega jako manipulację. Wybór odpowiednich książek, specjalistów. W końcu każdy rodzic, nawet HNB, znajdzie swoją drogę.

Tylko w ten sposób, dbałością nie tylko o maleństwo, ale również o siebie, będziecie w stanie przejść ten proces.

Więcej o:
Copyright © Agora SA