Kiedy jest koniec roku szkolnego? Niektórym pozostał tydzień. Innych w maju czeka niespodzianka

Najczęściej wpisywanym hasłem do wyszukiwarek internetowych jest pytanie "kiedy koniec roku szkolnego?". Im mniej dni zostało do ostatniego dzwonka, tym coraz częściej - rodzice i uczniowie - myślą o wakacjach. Jednak niektórych uczniów czeka miła niespodzianka - i to już w maju. Chodzi oczywiście o dodatkowe dni wolne.

Koniec roku szkolnego to data określona w tzw. kalendarzu roku szkolnego, którego opracowaniem zajmuje się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według Rozporządzenia z dnia 18 kwietnia 2002 roku w sprawie organizacji roku szkolnego, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach powinny się kończyć zawsze w pierwszy piątek po 20 czerwca. W tym roku przypada on na 24 czerwca – wtedy to zabrzmi ostatni szkolny dzwonek, wychowawcy rozdadzą świadectwa i wszyscy zaczną świętować wakacje. Jednak niektórzy uczniowie będą mogli cieszyć się dodatkowymi dniami wolnymi już w maju. Chodzi o tzw. dni dyrektorskie.

Zobacz wideo Friz pokazują gdzie spędza wakacje z Wersow. Hotel robi ogromne wrażenie

Więcej informacji na  stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy wakacje? Są różne terminy

Tegoroczni maturzyści pożegnają się ze szkołą już za niecałe 9 dni, czyli w piątek 29.04.2022 roku. Będą mieli kilka dni na świętowanie i przygotowanie do jednego z najważniejszych egzaminów – matury. Tegoroczne zaczynają się już w środę 4 maja językiem polskim. W czwartek uczniowie napiszą maturę z matematyki, a w środę z podstawowego angielskiego. Ostatni maturalny egzamin uczniowie napiszą 23 maja (poniedziałek). Właśnie wtedy rozpoczną swoje najdłuższe wakacje w dotychczasowym życiu.

Pole trójkąta prostokątnego - prosty sposób na obliczenie powierzchni. Zdjęcie ilustracyjnePole trójkąta prostokątnego - prosty sposób na obliczenie pola trójkąta [wzór, ćwiczenia]

Pozostałym uczniom pozostanie poczekać na odbiór świadectw do 24 czerwca – jednak mamy też dobre informację. W maju mogą oni liczyć na dodatkowe dni wolne od zajęć szkolnych.

Długi majowy weekend to nie wszystko. Na ile wolnego mogą liczyć uczniowie?

Przed nami długi majowy weekend. Co prawda 1 maja przypada w niedzielę, ale w większości szkół – wolny jest również 2 maja – co daje naprawdę sporo czasu na lenistwo. Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy nie są w ostatnie klasie, wolne będą mieli także w czasie matur, a więc od 4 do 6 maja. Reasumując go, okazuje się, że niektórzy w dniach od 2 do 6 maja nie będą mieli zajęć lekcyjnych, a do szkoły wrócą dopiero 9 maja.

Prezenty na komunięZaraz sezon komunijny, a inflacja galopuje. "Niestety. Goście jeść i pić też muszą"

W tym roku dla uczniów szkół podstawowych dodatkowymi wolnymi od nauki dniami będą dni, w których odbywają się egzaminy ósmoklasistów  - 25, 26 i 27 maja.

Te dni wolne od zajęć w szkole pochodzą z tzw. puli dni dyrektorskich. Ich pula została zróżnicowana przez rozporządzenie MEN, w zależności od rodzaju szkoły. Dla podstawówek jest to 8 dni w trakcie roku szkolnego, dla liceów i techników aż 10 dni wolnego.

Za ile dni wakacje? To zależy. Dla niektórych zaczynają się nieco szybciejZa ile dni wakacje? To zależy. Dla niektórych zaczynają się nieco szybciej

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: