Ile dać na komunię? "1000 zł to syn dostał w 2002 roku"

Maj to miesiąc Pierwszych Komunii Świętych. Większość lokali ma wówcza zarezerwowane wszystkie niedzielne popołudnia, a rodzice prześcigają się w zapewnieniu nowych atrakcji na ten dzień. DJ czy zespół, dmuchany zamek, a może animator gier i zabaw? Własne auto, czy może będzie lepsza wynajęta limuzyna? Wszystko kosztuje, dlatego coraz częściej zastanawiamy się jaki prezent kupić dziecku i ile włożyć do koperty. 100 zł, 200 zł czy może 1000 zł? Zapytaliśmy naszych czytelników.

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat znacząco zmieniły się zwyczaje komunijne. Czasy kiedy dziecko dostawało zegarek, encyklopedię czy rower już dawno minęły. Obecnie pierwsza komunia święta jest często okazją do obsypania dziesięciolatków prezentami, których wartość jest naprawdę znaczna. Laptop, telefon, iPad, czy nawet skuter albo kład. To tylko nieliczna lista tego, co życzą sobie dostać dzieci.

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Dużo zapłacą także rodzice. Ceny za usługi wciąż rosną

Komunie są również ogromnym wydatkiem dla rodziców. Chociaż wiele osób uważa, że to niestosowne, komunie to obecnie bardzo dochodowy biznes, na którym zarabiają restauratorzy, krawcowe, fryzjerzy, floryści i dekoratorzy i wiele innych branż usługowych. Toteż osoby zaproszone na komunie często są w kropce i nie wiedzą co, a przede wszystkim ile dać dziecku. Zapytaliśmy naszych czytelników - odpowiedzi jednak zaskakują.

W 2002 roku mój syn przystąpił do sakramentu Eucharystii. Jego kolega od dziadków już wtedy dostał 1000 zł. Każdy daje tyle, na ile go stać. Sama dla chrześnicy zabierałam przez cały rok do koperty
Ten dzień to nie prezenty, ale sami tego nauczyliśmy. Dzieci potem w szkole opowiadają co i ile dostały
Daje się tyle, na ile stać. Kiedyś nie było takich cyrków
Może warto odświeżyć sobie pamięć o tajemnicy Mszy Świętej i Eucharystii. Wytłumaczyć dziecku całą koncelebrację i o co w tym wszystkim chodzi
Czyżby ogarniała nas paranoja? Komunia to przede wszystkim sakrament, który trzeba godnie przeżyć. Jeśli ktoś uczy dzieci być tak interesownym przy przeżywaniu Eucharystii, to może warto dziecku zorganizować Urodziny, a nie posyłać do Pierwszej Komunii?

- czytamy w komentarzach.

Prezenty na komunięZaraz sezon komunijny, a inflacja galopuje. "Niestety. Goście jeść i pić też muszą"

Jeśli chodzi o prezenty komunijne, zawsze warto podpytać rodziców dziecka, co najlepiej sprawdzi się i spodoba. Wiadomo, że nie znamy dziecka na tyle dobrze i też nie wiemy co jest aktualnie na topie wśród dziesięciolatków. Jednak jeśli chodzi o przysłowiową kopertę, sprawa wygląda już nieco inaczej. Bo ile pieniędzy włożymy do koperty zależy przede wszystkim od naszego domowego budżetu. Kwotę, którą chcemy ofiarować, należy również dostosować do możliwości rodziców dziecka, tak by nie czuli się zakłopotani zbyt wielką hojnością lub zawiedzeni lub co gorsza urażeni zbyt małą kwotą.

Tęczowe dzieckoTęczowe dziecko to dla niektórych tajemnicze pojęcie. Ma je Meghan Markle i Milla Jovovich

Inflacja wpływa również na organizację przyjęć komunijnych

Ile powinno się dać dziecku na prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela, a ze względu na wręcz galopującą inflację – nasz portfel powoli zaczyna świecić pustkami. W Polsce przekroczyła ona już 10 proc. w ujęciu rocznym według wstępnych danych GUS za marzec 2022 roku. To najwyższy wzrost cen od ponad dwudziestu lat. Warto pamiętać, aby zawartość koperty była dostosowana do zasobów naszego portfela. Włóżmy tyle, na ile nas stać. Przyjmuje się jednak, że odpowiednią kwotą jest ok. 300-400 zł.

Rosnące ceny towarów i usług odczują również rodzice, których pociechy w tych roku przystąpią do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Czy sarmacka zasada „postaw się, a zastaw się" powoli odchodzi w zapomnienie? Czas pokaże. 

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: