12 tys. na dziecko to dopiero początek? Resort rodziny proponuje nową ulgę

12 tysięcy na dziecko przysługuje rodzicom od 1 stycznia 2022 roku. Tego dnia wszedł w życie Polski Ład. Minęło zaledwie kilka miesięcy, a Ministerstwo rodziny proponuje kolejną zmianę. Korzystną dla rodziców!

12 tys. na dziecko można pobierać od nowego roku

Prawo do Rodzinnego kapitału opiekuńczego przysługuje także rodzicom, którzy już w dniu wejścia przepisów mają drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie - za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 35. miesiąca życia

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządowej gov.pl.

Rodzinny kapitał opiekuńczy wynosi 500 złotych przez dwa lata lub 1000 złotych przez rok. O kwocie decydują rodzice. To solidny zastrzyk gotówki, a szykują się kolejne!

12 tys. na dziecko to dopiero początek? Ministerstwo rodziny proponuje nowe rozwiązania

Wprowadzenie Polskiego Ładu wiele namieszało. Pojawiło się wiele niekorzystnych dla rodziców zapisów. Jest jednak pewne światełko w tunelu. Dziennik "Fakt" poinformował, że w Ministerstwie Finansów toczą się prace nad zmianami w Polskim Ładzie, które miałyby złagodzić negatywne skutki rewolucji podatkowej obowiązującej od 1 stycznia. O jaką zmianę chodzi? Mowa o obniżeniu PIT z 17 do 12 proc. kosztem ulgi dla klasy średniej. Ponadto zmianę przepisów dla małżeństw z dziećmi zamierza wprowadzić także ministerstwo rodziny.

Resort Marleny Maląg domaga się możliwości rozliczania dochodów przez osoby, które wychowują przynajmniej dwoje dzieci - łącznie z każdym drugim i każdym kolejnym dzieckiem w rodzinie. To zapewniłoby wyższą kwotę wolną od podatku.

Zobacz wideo Polski Ład. Czy rozliczanie się z małżonkiem się opłaca? [Q&A]

Cytowany przez "Fakt" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego przypomina, że w tej chwili małżeństwo może skorzystać z podwójnej kwoty wolnej, o ile rozlicza się razem (wynosi w sumie 60 tys. zł). Po poprawkach sugerowanych przez ministerstwo rodziny, przy jednym dziecku kwota wolna od podatku w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków z dzieckiem pozostałaby bez zmian. W przypadku dwójki pociech, na drugie dziecko rodzicom przysługiwałaby już jednak kwota wyższa o 30 tys. zł.

W praktyce rodzina 2+2 (dwoje rodziców i dwójka dzieci) rozliczająca się razem będzie miała nieopodatkowane dochodowy do kwoty 90 tys. zł rocznie

- tłumaczy ekspert.

Nowa ulga zastąpiłaby wprowadzoną ulgę dla rodzin 4+. W praktyce, rodzina 2+4 mogłaby skorzystać z kwoty wolnej w wysokości aż 150 tys. zł. Zmiany dotyczące wysokości zaliczki na podatek dochodowy mogą zacząć obowiązywać już nawet od 1 lipca 2022 roku.

Więcej o: