Kredyt hipoteczny jeszcze droższy. Dzieci dla banków stają się coraz większym ciężarem

Ceny mieszkań wciąż idą w górę w większości polskich miejscowości. Jednocześnie mocno spadła dostępność kredytów hipotecznych. Okazuje się, że najbardziej tracą ci potencjalni kredytobiorcy, którzy są rodzicami.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Zamrożenie WIBOR rozwiązałoby problem z wysokimi ratami kredytów?

Jak wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentiero.io, ceny mieszkań w Polsce ciągle rosną. Jednocześnie zmniejsza się dostępność kredytów hipotecznych. Przyczyniają się do tego przede wszystkim wyższe stopy procentowe oraz nowe zasady wyliczeń zalecanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Okazuje się, że nowa rekomendacja wpłynęła najbardziej na sytuację rodzin z dziećmiJak informuje portal 300Gospodarka, po urealnieniu kosztów życia przyjmowanych do wyliczeń, dostępna kwota kredytu dla osób wychowujących dzieci nierzadko spadła w porównaniu z wrześniem 2021 roku o ponad połowę.

"W ciągu zaledwie miesiąca zdolność kredytowa spadła o około jedną czwartą"

- Na rynku kredytów hipotecznych najważniejszym wydarzeniem jest wejście w życie nowej rekomendacji KNF oraz siódma z kolei podwyżka stóp procentowych. Połączenie tych dwóch elementów bardzo mocno obniżyło dostępność kredytów hipotecznych. To spowodowało, że w ciągu zaledwie miesiąca zdolność kredytowa spadła o około jedną czwartą - zauważają analitycy Expandera i Rentiera.io.

Dzieci dla banków coraz większym ciężarem

Jak twierdzą autorzy raportu, "ogromnym problemem w uzyskaniu kredytu zaczęły być dzieci". Powód? Jednym z wymogów nowej rekomendacji KNF było przyjęcie w wyliczeniach realnych kosztów utrzymania. 

Przez to zdolność kredytowa rodzin wychowujących dzieci znacząco spadła. Przykładowo, małżeństwo z dwójką dzieci i dochodem 6 tysięcy złotych netto we wrześniu 2021 roku mogło liczyć na średnią dostępną kwotę kredytu w wysokości 315 tysięcy złotych. Natomiast miesiąc temu było to 197 tysięcy złotych, a obecnie zaledwie 136 tysięcy złotych. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.