Zakazane imię dla dziewczynek traci na znaczeniu. Niegdyś określano nim jedną kobietę

Maria, hebrajskie imię, niegdyś zakazane i odnoszące się jedynie do matki Jezusa Chrystusa. W wiekach późniejszych przeżywało ogromny rozkwit i było jednym z popularniejszych imion nadawanym dziewczynkom. Wszak nosiła je nasza polska noblistka (Maria Skłodowska-Curie) oraz dwie polskie pisarki (Maria Konopnicka i Maria Dąbrowska). Dziś traci na znaczeniu i wypada z rankingów.

W dawnych czasach imienia Maria nie można było używać. Jako boskie, było zastrzeżone tylko dla matki Jezusa. Rodzice, chcąc wyróżnić dziewczynki, nadawali im imiona podobne w brzmieniu, takie jak: Marianna lub Maryna. Dopiero protestanci, którzy odrzucali kult maryjny, sprawili, że imię weszło do powszechnego użytku. Dziś traci na znaczeniu.

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Historia Marii, czyli słów kilka o tym niezwykłym imieniu

Maria, a właściwie Miriam to hebrajskie imię, które oznacza "ukochaną przez Boga". Jest ono wyjątkowe, niegdyś jego używanie było objęte tabu religijnym – właśnie ze względu na szczególne nabożeństwo i cześć, jaką darzono Maryję Dziewicę, matkę Jezusa Chrystusa. Tego imienia nie nadawano nowo narodzonym dziewczynkom, bo uważano to za świętokradztwo i brak szacunku dla Boga. Ten zakaz religijny wynikał, po pierwsze, z przeświadczenia, że „bluźniercze sięgnięcie po to imię przyniesie nieszczęście dla dziewczynki je noszącej. Zmieniło się to w okolicach wieku XVIII I XIX, kiedy przeżywało prawdziwy rozkwit. Jeszcze na początku wieku XX, co trzecia dziewczynka nosiła imię Maria. Nosiła je także nasza prezydentowa, żona Lecha Kaczyńskiego - Maria Kaczyńska

Tęczowe dzieciTęczowe dziecko to temat tabu. Wiąże się z przykrą historią

Była w pierwszej dziesiątce, teraz spadła

Według informacji podanych przez portal gov.pl, imię Maria w 2020 roku zostało nadane 4650 dziewczynkom, co dało mu dziesiąte miejsce w rankingu najbardziej popularnych imion dla płci żeńskiej. Dziś traci na znaczeniu i wyprzedzają ją takie imiona jak Wiktoria, Pola, Amelia, czy Wiktoria.

Wielkanoc - życzenia. Najpiękniejsze życzenia na Wielkanoc dzięki, którym dodasz bliskim otuchyŻyczenia wielkanocne dla rodziców. Poważne, śmieszne, krótkie. Dla każdego coś!

Cechy Marii, czyli ciepła i pomocna introwertyczka

Maria to choleryczka, która jest bardzo niecierpliwa. Jest bardzo pracowita, chętnie niesie pomoc innym i ich wysłuchuje. Bywa też bardzo pewna siebie i zasadnicza. Jest jednak introwertyczką, która ma skłonność do zamykania się w sobie i niechętnie ujawnia swe myśli oraz uczucia. To prawdziwa despotka - nie znosi sprzeciwu. Z drugiej strony dba o swoją rodzinę jak mało kto, jest ciepła i wyrozumiała.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: