W dawnych czasach imienia Maria nie można było używać. Jako boskie, było zastrzeżone tylko dla matki Jezusa. Rodzice, chcąc wyróżnić dziewczynki, nadawali im imiona podobne w brzmieniu, takie jak: Marianna lub Maryna. Dopiero protestanci, którzy odrzucali kult maryjny, sprawili, że imię weszło do powszechnego użytku. Dziś traci na znaczeniu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Maria, a właściwie Miriam to hebrajskie imię, które oznacza "ukochaną przez Boga". Jest ono wyjątkowe, niegdyś jego używanie było objęte tabu religijnym – właśnie ze względu na szczególne nabożeństwo i cześć, jaką darzono Maryję Dziewicę, matkę Jezusa Chrystusa. Tego imienia nie nadawano nowo narodzonym dziewczynkom, bo uważano to za świętokradztwo i brak szacunku dla Boga. Ten zakaz religijny wynikał, po pierwsze, z przeświadczenia, że „bluźniercze sięgnięcie po to imię przyniesie nieszczęście dla dziewczynki je noszącej. Zmieniło się to w okolicach wieku XVIII I XIX, kiedy przeżywało prawdziwy rozkwit. Jeszcze na początku wieku XX, co trzecia dziewczynka nosiła imię Maria. Nosiła je także nasza prezydentowa, żona Lecha Kaczyńskiego - Maria Kaczyńska.
Według informacji podanych przez portal gov.pl, imię Maria w 2020 roku zostało nadane 4650 dziewczynkom, co dało mu dziesiąte miejsce w rankingu najbardziej popularnych imion dla płci żeńskiej. Dziś traci na znaczeniu i wyprzedzają ją takie imiona jak Wiktoria, Pola, Amelia, czy Wiktoria.
Maria to choleryczka, która jest bardzo niecierpliwa. Jest bardzo pracowita, chętnie niesie pomoc innym i ich wysłuchuje. Bywa też bardzo pewna siebie i zasadnicza. Jest jednak introwertyczką, która ma skłonność do zamykania się w sobie i niechętnie ujawnia swe myśli oraz uczucia. To prawdziwa despotka - nie znosi sprzeciwu. Z drugiej strony dba o swoją rodzinę jak mało kto, jest ciepła i wyrozumiała.
Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.