Czy kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły? Zasady nie są precyzyjne. "Kierować się rozumem oświeconym wiarą"

W Wielki Piątek katolików obowiązuje ścisły post. Jednak zasady jego przestrzegania nie dla wszystkich są jasne. Wątpliwości mają kobiety ciężarne, które powinny szczególnie dbać o zdrowie i odpowiednio się odżywiać. Czy zatem kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły? Odpowiedzi duchownych nie są jednoznaczne.

Więcej informacji na temat ciąży znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie postanowiła znaleźć Katolicka Agencja Informacyjna, na którą powołuje się serwis niedziela.pl. Przepisy Kodeksu prawa kanonicznego oraz Episkopatu Polski nie regulują bowiem szczegółowo tych kwestii. KAI zapytała więc o to biskupa Adama Bałabucha, który w latach 2011-2021 był przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Zobacz wideo "Polski Ład a ciąża. Czy stracę pieniądze?"

"Zdrowie najważniejsze"

"Na zdrowy rozsądek matka musi sama podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego" - stwierdził i dodał, że kobieta w ciąży może np. zrezygnować tylko z jedzenia pokarmów mięsnych albo znaleźć zastępczą formę przestrzegania postu.

Biskup uważa, że ciężarna w takiej sytuacji powinna zasięgnąć porady lekarza. Jeśli jednak specjalista nie stwierdzi przeciwwskazań, a kobieta i tak źle się czuje, może zrezygnować ze ścisłego postu. "Zdrowie matki i dziecka jest najważniejsze" - podkreślił biskup.

Magda jest drugą bohaterką 'Szczerze po porodzie'. Opowiedziała o ciąży, porodzie i połoguPróby karmienia piersią oznaczały łzy. "Kobiety są od tego, by dać cyca"

"Kierować się rozumiem oświeconym wiarą"

Na ten temat wypowiedział się również arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. O to, czy kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły, zapytała go autorka bloga Mała rzecz, a cieszy, gdy sama była w ósmym miesiącu. 

Prawo Kanoniczne nie reguluje szczegółowo tej kwestii, więc trzeba kierować się rozumem oświeconym wiarą. W tej sytuacji trzeba jeść tyle, ile potrzeba, a zrezygnować - w ramach wielkopostnego umartwienia - z czegoś, co np. zabiera nam wolność. Oczywiście w tej sytuacji nie ma też żadnej winy moralnej

- odpowiedział jej abp Gądecki.

Blogerka zdecydowała więc, że jeśli nie jest w stanie w ramach postu zrezygnować z pewnych posiłków, nie będzie korzystała z komputera i internetu.

Duchowni nie są jednak jednomyślni w kwestii ścisłego postu. Serwis niedziela.pl zauważa, że niektórzy twierdzą, że kobieta w ciąży powinna przestrzegać postu, chyba że odradzi jej to lekarz. Inni z kolei podnoszą argument, że z postu zwolnione są osoby poniżej 14. roku życia, a zatem również nienarodzone dzieci, którym pokarm przekazują matki.

Którego jest Wielkanoc w Polsce? Te przesądy wielkanocne miały chronić przed złem i zapewnić szczęścieOd jakiego wieku obowiązuje post ścisły? KEP jasno wskazuje

Zasady postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego. Konferencje Episkopatu i ordynariusze mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu. 

Generalnie przepisy wskazują, że wierni, którzy skończyli 14. rok życia są zobowiązani przez całe życie wstrzymywać się od posiłków mięsnych we wszystkie piątki w roku oraz w Środę Popielcową, chyba że - zgodnie z przepisami liturgicznymi - w piątek przypada uroczystość. Ponadto wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia muszą dodatkowo przestrzegać postu ścisłego w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek.

Post ścisły łączy w sobie post jakościowy i ilościowy. Pierwszy oznacza powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych. Drugi polega na ograniczeniu posiłków do dwóch skromnych i jednego do syta dziennie. 

Więcej o: